Minun mielestä nykyinen epävarmuus ehkäisyasiasta johtuu siitä, että viimeksi SRK on tuonut tulkintansa SELVÄSTI esille 70-luvun lopun Päivämiehessä. Aikaa on kulunut tästä 30 vuotta ja nykyisillä synnyttäjillä ja siittäjillä ei tästä tietenkään ole muistikuvaa.
Olisi siis paikallaan tuoda esiin ehkäisyn ehdoton sopimattomuus uskovaiselle. Kiistatta. Selvin sanoin. Isoin kirjaimin.
Olisi siis paikallaan tuoda esiin ehkäisyn ehdoton sopimattomuus uskovaiselle. Kiistatta. Selvin sanoin. Isoin kirjaimin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tähän asiaan olisi hyvä saada naistenkin mielipide,eikä vain miesten.
Nyt vl-liikkeen kannattaisi julkistaa uusi oppinsa ehkäisystä. Opinmuodostuksessa on kaksi vaihtoehtoa: 1. Pitäydytään tarkasti siihen, mitä ennen on ennen päätetty ja sanottu tai 2. Selitetään ja tulkitaan menneisyys toiseksi kuin se lähteiden suoran ja selkeän yksinkertaisen tulkinnan perusteella oli.
Vl-liikkeen uskottavuuden kannalta edellinen vaihtoehto olisi parempi, mutta jälkimmäinen olisi puolestaan parempi ulkoisen kritiikin vähentämiseksi.