Mikä tuomari oikein on arvostelemaan muiden tekemisiä ja langettamaan rangaistuksia?
Moraalista
Minä kysyn vaan
6525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ja ne pillerit on syöty, onhan?
Tuomari on tuomari ja tuomitsee, siihen ei maallikolla ole valtuuksia.
Moraali on aivan eri asia kuin laki, oikeus ja säännöt - ja rangaistukset. Älä niitä sotke keskenään.
Ihmisiä tuomitaan jatkuvasti väärin perustein erilaisiin rangaistuksiin ympäri maailmaa, joten moraalitontahan se on, jos joku vain sattuisi tietämään että syyllistä ei tuomittu vaan viaton ihminen. Laki ja oikeus on silti toteutunut yhteisön silmissä, ainakin osan.
Tuomari on vain järjestyksen ylläpidon ylin virkamies, ei mikään moraalinvartija. Jos ihminen uskoo tuomareihin ja lakiehin ja virkavaltaan kuin Jumalaan, käy kyllä sääliksi miten kieroon on ihminen kasvatettu. Omasta mielestäni ihmisyyden ratkaisevia virstanpyltäitä on oman mielipiteen rakentaminen ja kyetä pitämään se vaikka enemmistö olisi toista mieltä, JOS on mielestään oikeassa.
Moraali on subjektiivinen käsite, riippuu aina hemmetin monesta seikasta ja jokaisella meistä on omansa - tai ei ole.
Tuomari voi arvostella ihmisiä siinä missä kuka meistä muistakin, mutta sen hän tekee yksilönä, ei tuomarina. Jopa erittäin törkeissä tapauksissa maailmalla jossa tuomari sanoo tuomion antamisen jälkeen tyyliin: "olet mätämuna ja yhteiskuntakelvoton ihminen eikä sinua ikinä saa päästä vapaalle jalalle!", se merkitään pöytäkirjaan mutta ei vaikuta mihinkään koska on tuomarin oma mielipide. Sillä on kyllä suuri vaikutus yhteisöön koska mediahan meitä aika pitkälle kontrolloi, tai ohjaa suuntaan jos toiseen.
Mediakriittisyys on nykyihminen tärkeimpiä ominaisuuksia koska jos sinisilmäisenä ottaa sisään mitä tuutista annetaan, olet orja.
...fiksusta vastauksesta. Lievitti vähän pahaa oloa nähdä että edes joku ymmärtää.
Ei käräjätuomarit koe olevansa mitään moraalinvartijoita. Tekevät vain duunia, mihin ovat koulunsa käyneet. Ihan sama kuin kysyisi, että mikä lääkäri on oikein tökkimään ihmistä neulalla ja terävällä veitsellä ja aiheuttamaan kipua.
On vain "yhteiskuntasopimuksessa" aikanaan kehittynyt ajatus siitä, että tuomareitakin tarvitaan.
Totta. Ja millä hemmetin oikeudella poliisi vahtii ihmisten tekemisiä. Jos minä ja kaverini pistetään toisiamme pataan torilla niin mitä hemmettiä siihen poliisia tarvitaan selvittelemään asiaa. Huolehtisivat omista asioistaan.
Siis jos vedän sinua pataan niin, että isoisovanhempasikin pyörähtävät haudoissaan niin mikä mies se tuomari siihen mitään on sanomaan. Ei se sille kuulu.
Pitäkööt huolen omista asioistaan ja sinä omistasi.