Onko kellään kokemuksia kyseisestä traktorista, hyvät ja huonot puolet? Ja kuinka ketterä on kääntymään?
Kokemuksia Deutz-fahr DX 4.50?
5
8143
Vastaukset
- masinistit
mallista on ( 4.50 sama kone syöttö ruuvin asento eri )
Päällimäinen mieleen tuleva on todella kalliit varaosat.
BFL913 moottoriin ei tarvikeosia > siksi kalliit alkuperäis osat.
Vaihteisto toimii keskivertoa paremmin
Taloudellinen moottori mutta jää esim valmetille voimassa sekä väännössä selvästi - kierroskone
Tahtoo lämmitä pienessä paikalliskäytössä ( pakokaasu termostaatti ) jos moottorin öljynpaine vanhenmiten laskee se vaikuttaa moottorin lämpöön ( moottori öljyn kierto säätää visco puhallinta ) kone voi leikata kiinni 1000r/min käytössä.
Jos vedetään jotain raskaampaa kytkin kuluu loppuun helposti. Kytkimestä taaksepäin varmakone hydaalipumppu ( moottorin kyljessä ) on varmaan näillä vuosin kulunut. Etu akselin olka - akseli kulutus tavaraa ( jos on etukuormaaja )rakenteesta johtuen sinne joutuu uusimaan kaikki osat. Ketteryyden joudut itse arvioimaan.- Ulkopuolinen.
Samaa mieltä .
Ja traktori on suhteelisen raskas
moottori tehoon nähden. - Rokressi
Tuolta tarvikeosia myös tuohon malliin
http://www.ikh.fi/~ikh/ikh2007/layout/dokumentit/1217847526-K1.pdf - masinistit
Rokressi kirjoitti:
Tuolta tarvikeosia myös tuohon malliin
http://www.ikh.fi/~ikh/ikh2007/layout/dokumentit/1217847526-K1.pdfnäkyy, jonkin verran olevan osaa olipa yllätys.
1 kpl MÄNTÄ PUTKI 460.00 € ilman muuta
- On käytössä
Vaihteet toimii kuin unelma ja ajatus, toisin kuin Valtrassa. Toki on Valtra myös että tiedän mitä vertailla.
Mottori kestää, olen omallani ajanut ilman mitään remonttia n, 17000 tuntia ja ei ainakaan vielä ole näköpiirissä että tarvis jotain.
Statttimoottorin vaihdoin 2 vuotta sitten Zetorin planeettavaihde starttiin, sopii suoraan ja antaa kylmällä paremmat kierrokset.
Ei mitään ongelmia kun hoitaa huollot ajallaan eikä käytä konetta metsä ajossa, siihen Valtra on ylivoimainen.
Ei kannata Deutziin laittaa etukuormaajaa, ainakaan kovaan käyttöön, etuakseli ei ole niitä kestävimpiä vaikka minulla ei sensuhteen ole ollut ongelmia.
Tiedän Deutzin moottoreita millä on ajettu 25 tuhatta tuntia ilman mitään remontteja.
Etuna mainitsisin myös että nopea tiellä ja pieni polttoaineen kulutus tuohon valtraani verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663422Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463252Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423078- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271880- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871555Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401445- 391350