Kokemuksia Deutz-fahr DX 4.50?

D-F DX 4.50

Onko kellään kokemuksia kyseisestä traktorista, hyvät ja huonot puolet? Ja kuinka ketterä on kääntymään?

5

8143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masinistit

      mallista on ( 4.50 sama kone syöttö ruuvin asento eri )
      Päällimäinen mieleen tuleva on todella kalliit varaosat.

      BFL913 moottoriin ei tarvikeosia > siksi kalliit alkuperäis osat.

      Vaihteisto toimii keskivertoa paremmin
      Taloudellinen moottori mutta jää esim valmetille voimassa sekä väännössä selvästi - kierroskone

      Tahtoo lämmitä pienessä paikalliskäytössä ( pakokaasu termostaatti ) jos moottorin öljynpaine vanhenmiten laskee se vaikuttaa moottorin lämpöön ( moottori öljyn kierto säätää visco puhallinta ) kone voi leikata kiinni 1000r/min käytössä.

      Jos vedetään jotain raskaampaa kytkin kuluu loppuun helposti. Kytkimestä taaksepäin varmakone hydaalipumppu ( moottorin kyljessä ) on varmaan näillä vuosin kulunut. Etu akselin olka - akseli kulutus tavaraa ( jos on etukuormaaja )rakenteesta johtuen sinne joutuu uusimaan kaikki osat. Ketteryyden joudut itse arvioimaan.

      • Ulkopuolinen.

        Samaa mieltä .
        Ja traktori on suhteelisen raskas
        moottori tehoon nähden.


      • Rokressi

      • masinistit

    • On käytössä

      Vaihteet toimii kuin unelma ja ajatus, toisin kuin Valtrassa. Toki on Valtra myös että tiedän mitä vertailla.
      Mottori kestää, olen omallani ajanut ilman mitään remonttia n, 17000 tuntia ja ei ainakaan vielä ole näköpiirissä että tarvis jotain.
      Statttimoottorin vaihdoin 2 vuotta sitten Zetorin planeettavaihde starttiin, sopii suoraan ja antaa kylmällä paremmat kierrokset.
      Ei mitään ongelmia kun hoitaa huollot ajallaan eikä käytä konetta metsä ajossa, siihen Valtra on ylivoimainen.
      Ei kannata Deutziin laittaa etukuormaajaa, ainakaan kovaan käyttöön, etuakseli ei ole niitä kestävimpiä vaikka minulla ei sensuhteen ole ollut ongelmia.
      Tiedän Deutzin moottoreita millä on ajettu 25 tuhatta tuntia ilman mitään remontteja.
      Etuna mainitsisin myös että nopea tiellä ja pieni polttoaineen kulutus tuohon valtraani verrattuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3252
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3078
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1880
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1555
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1445
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe