Tuossa oli hyvä ehdotus elatustuen ja yh-korotuksen muuttamisesta tarveharkintaiseksi.
Moniko on samaa mieltä, ettei suurituloiset yhärit tarvitse yhteiskunnan tukia, vaan ne kuuluisivat heikommin toimeentuleville?
Moniko on samaa mieltä, ettei suurituloiset yhärit tarvitse yhteiskunnan tukia, vaan ne kuuluisivat heikommin toimeentuleville?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lapsella on oikeus elatukseen molempien vanhempien osalta. Sitä en tarveharkintaiseksi lähtisi muuttamaan. Mutta lapsilisä, miksi sitä maksetaan kaikille? Onko se sitten reilua että varakkaat perheet säästävät lapsilisät muksujen tileille ja toisille ne rahat tulevat tosi tarpeeseen.
vain niille jotka niitä todella tarvitsevat. Ne joilla on se varaa säästää lasten tileille, ei niitä näinollen tarvitsekaan. Minusta on "väärin" säästää lapsilisät esim. opiskeluun tai ajokorttiin, sillä lapsilisä ei ole tarkoitettu yli 17 vuotiaille.
Onko se sitten reilua, että toiset opiskelevat itselleen työllistävän ja elannon antaman ammatin, opintolainoilla. Sitten he työskentelevät ahkerasti, ja maksavat sikamaisia veroja. Ja miksi? Vain siksi, että joku toinen ei viitsi tehdä oman elämänsä eteen töitä, ja elelee muiden työnhedelmillä eli tulonsiirroilla.
Lapsilisät kuuluvat kaikille. Siitä on ihan turha valittaa. Yksinhuoltajienkin on turha ruikuttaa. Etsii sitten itselleen sen toisenkin elättäjän. Asukaa solukämpissä. Älkää oloko jatkuvasti muiden pusseilla ammentamassa. Ihan liian usein ei viitsitä tehdä töitä, kun tulotaso ei nouse tarpeeksi, lähes saman saa kotiinkin tietty ryhmä. Asumistukien turvin asutaan asunnoissa, joihin ei työtätekevillä ole varaa, itse kun joutuu maksamaan kaiken.
Ja itse en tosiaankaan ole varakas, mutta tuolemme kyllä toimeen omilla ja puolison tuloilla. Mutta lapsilisiini ette kyllä koske. Oma kokemukseni harkinnanvaraisuudesta on yleensä se, että loppupeleissä kukaan ei rikastu, vaan kärsivien määrä lisääntyy. Ei se lapsilisien harkinnavaraiseksi tekeminen auta yhtään lapsiperheitä, vaan säästöt ohjautuvat tehokkaasti muualle, ja paperisota lisääntyy.
Miltäs kuulostaa, jos sanoisin, että elatustuet harkinnavaraiseksi (ne yhteiskunnan maksamat). Jos et voi osoittaa, että kaikkesi olet tehnyt perheen yhdessä pysymisen eteen, niin silloin hyvästit niille. Ihan yhtä reilua. Nykyään niin moni ei edes halua lapselleen sitä toista elättäjää, joka on arveluttava kehityssuunta.
Olemme olleet itsekin perheenä hyvin tiukoilla, mutta kukaan muu ei asemaanne paranna, jos itse ette sitä tee. Elämä on valintoja, joita yksilö tekee. Omista valinnoista vaan pitää osata kantaa myös vastuu. Jos elämänsuuntaa tarvitsee muuttaa, niin sitten hommiin. Ruikuttamalla ei elämä muutu mihinkään suuntaan.
että asumistuki määräytyy samoin perustein kaikille. "Asumistukien turvin asutaan asunnoissa, joihin ei työtätekevillä ole varaa, itse kun joutuu maksamaan kaiken." Ei yh saa yhtään isompaa asumistukea yksinhuoltajuuden perusteella, sen saaminen riippuu vain tulojen määrästä ja asunnon koosta, vuokrasta ja henkilöluvusta, mutta ei millään tavalla yksinhuoltajuudesta!
Älä puhu sellaiseta mistä et tiedä!
Mä en saa asumistukee vaikka oon yksinhuoltaja ja tee pienipalkkaista työtä. En sais asumistukee, vaikka ei olis tuloi ollenkaa.
Perustelu on se, että asun omakotitalossa (rak. -49, alkuperäiskunnossa) ja asumistuen laskenta tälläisessä asunnossa on sieltä syvältä jostakin.Esim. lämmityksen osalta: saisin KELAn normien mukaan 75 neliön asunnosta lämmitettyä n. 8 neliötä. Omistusasunnossa kun otetaan huomioon vain todelliset kulut, ei asuntolainoja tai muita vastaavia juttuja.
Ja niille, jotka sanovat, ettei yhteiskunnan kuuluu maksaa omistusasumisesta:
ketä ne on , joilla on varaa pitää vuokralle asuntoja, joihin "vähävaraiset" hakevat asumistukea? No ne on just niitä RIKKAITA asunnonomistajia.
Jos olisin fiksu, niin möisin mökkini ja muuttaisin vuokralle, silloin saisin lähes kaiken vuokran asumistukena.Mutta moraalini ei anna periksi.
ETTÄ NÄIN
Maksuttomat päivähoidot, säästö vuokrakustannuksissa, oikeus lähipäiväkotiin, vaikka ei tarvetta olisikaan. Sitten yh-korotukset ja elarit. Kuinka ollakaan, yh:lla jääkin saman verran käteen, kuin kahden huoktajan työssäkäyvissä perheissä, jos tulot ovat pienet. Näin se vaan valitettavan usein menee, ja silti ovat kovia valittamaan rahan riittämättömyyttä.
Osaatteko arvata, miksi monilla alueilla elää enää vuokralla yh:t. Muuta ovat joutuneet pakenemaan omistusasuntoihin, jotta selviää asumiskuluista pienemmällä. Toki syynä on monien alueiden kasvaneet sosiaaliset ongelmat muutoinkin.
Alaikäisen yksinhuoltaja saa enemmän asumistukea kuin kahden täysi-ikäisen muodostama yksikkö - samoilla tuloilla, samoilla neliöillä, samaan asuntoon.
Kelan laskuri jopa kysyy, onko kahden hengen taloudessa toinen alaikäinen....Joten kyllä saa isompaa asumistukea yksinhuoltajuuden perusteella. Ero on noin 12% yksinhuoltajan hyväksi.
Meillä asian suhteen on tehty henkilökohtainen arvovalinta, lapsilisää vastaava summa annetaan eräälle lastenjärjestölle.
Ei työssäkäyvillä yksinhuoltajilla ole muita yhteiskunnan tukia kuin minimaalinen yh-korotus lapsilisässä.
Elatusmaksu ei ole yhteiskunnan tai minkään muunkaa tuki, vaan etävanhemman osuus lapsen elatuksesta. KUn elatusmaksu siirtyy Kelalle maksettavaksi elatusvelvollisen laistaessa velvollisuutensa, tuki ei todellisuudessa ole yh- tuki vaan elatusvelvollisen tuki. ELatusvelvollinen myös useimmiten joutuu maksamaan "tuen" takaisin ainakin osin.
Muut yhteiskunnan tuet, toimeentulotuki, asumistuki, työttömyystuki ym. eivät ole riippuvaisia yksinhuoltajuudesta. Ne maksetaan tarveharkintaisesti heikoimmin toimeentuleville. Työssäkäyvät eivät niitä saa vaikka olisivat yksinhuoltajia.
Yh-tukien poistaminen tarkoittaisi lapsilisän yh-korotuksen poistamista tai muuttamista tarveharkintaiseksi. Raha on muutaman kymmenen euroa. Siitä voi miettiä onko se suuren kateuden väärti, mitä iloa siitä kellekään olisi jos se poistetaan?