Mahdollisemman kevyt

vanhaan läppäriin?
Lähinnä tekstinkäsittelyä ja muistivarantona.
Ei multimedia käyttöä.Mieluimmin gnome työpöydällä,kun on tutumpi.
201245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat
  • .......KDE:ään mikään kevyt ole jos pilipaliraudalla matkassa, molemmat ovat nykykoneisiin tarkoitettuja moderneja työpöytiä eivätkä niissä mitenkään raskaita. Museorautaan löytyy sitten muita vaihtoehtoja.

    Terv. 2000-luvulla elävä.

    Äänestä

Gnome on aika raskas.. Mutta oisko joku Debian LXDE:llä, Zenwalk tai Vector Linux sitten sopiva..

Äänestä
  • http://vectorlinux.com/
    http://www.zenwalk.org/

    Molemmat ylläolevat perustuvat Slackware-jakeluun, joten myös Slackware voisi olla vaihtoehto. Nuo eivät ainakaan oletuksena tarjoa Gnomea (KDE:n kylläkin), mutta nimenomaan työpöytänä on hieman kevyemmät vaihtoehdot kuten XFCE4 tai ICEWM (tuosta en ole varma - ehkä Fluxbox?).

    Äänestä

puppy-linux on paitsi kevyt, myös tyylikäs.
http://www.puppylinux.org/

sen voi asentaa melkeinpä vaikka leivänpaahtimeen. itellä tuo on tikulla "korjaus-linukkana".

Äänestä
  • Kun on ainoastaan tuo suomenkieli jotenkin hallinnassa, niin löytyisköhän puppya suomennettuna

    Äänestä

  • Elinakin kirjoitti:

    Kun on ainoastaan tuo suomenkieli jotenkin hallinnassa, niin löytyisköhän puppya suomennettuna

    Eikö kukaan tiedä vai eikö vaan viitsi vastata.

    Äänestä

  • Elina kirjoitti:

    Eikö kukaan tiedä vai eikö vaan viitsi vastata.

    "Eikö kukaan tiedä vai eikö vaan viitsi vastata."

    Valistunut arvaus että ei varmasti ole.

    Äänestä

  • Elina kirjoitti:

    Eikö kukaan tiedä vai eikö vaan viitsi vastata.

    Ei ole virallisesti Puppy Linux suomennettuna.

    Mutta Puppyjä on sellaisia mistä löytyy jopa suomennuksia, aivan yhtä paljon kun missä tahansa Linux-jakeluissa hyvänsä, eli kun työpöytäympäristö on esimerkiksi XFCE 4.6.1, tai KDE 4.?-?.

    PuppyLinux 5:n näyttäisi tulevan jo ainakin hieman lisää noita maa/kielitiedostoja alkulatauksessa (?), siis paremmin kun aiemmin. Mutta jostain ne on sitten pois, kun yrittävät pitää tuon virallisen Puppyn noin 100Mt kokoisena.

    Tässä Puppy 4.3 beta 3 olisi esimakua siitä, miten on jo saatu hieman mahtuu tuohon 101 Mt jakeluun mukaan noita maa/kieli-tiedostoja paremmin kun ennen.

    http://www.puppylinux.org/downloads/official-releases/latest-development-release-puppy-43-beta-3-0

    Eihän sitä saada suomennettua jos ei ole sellaista tiimiä joka tuosta virallisesta kääntäisi Suomeksi. Ja koko olisi sitten aivan jotain muuta... Eikös Ubuntussakin ole muutaman Puppyn verran pelkkää suomennusta, eli yli 200Mt ?

    Äänestä

  • debianin lxde version.
    Nopeesti toimi vanhassa läppärissä(ram 256Mb).

    Äänestä

  • laitoin kirjoitti:

    debianin lxde version.
    Nopeesti toimi vanhassa läppärissä(ram 256Mb).

    Löytyy sitten tällainen suomenkielinen debian-foorumi jossa on paljon myös täältä siirtyneitä

    http://debian-fi.eu/foorumi/

    eli sinne sitten kyselemään myös jos tulee ongelmaa.

    Äänestä

varustettuna X:llä(twm) ilman minkäänlaisia desktoppeja toimii varsin sutjakasti. distrolla ei ole merkitystä.

Äänestä
  • Kyllä sillä distrolla on väliä. Muun muassa kernelin optimointi vaihtelee. Lisäksi eroja on siinä, mitä palveluja oletuksena on päällä. Tokihan palveluita voi kytkeä pois ja kernelinkin voi kääntää itse mutta se ei ole aloittelijalle kovinkaan helppo menettelytapa.

    Äänestä

  • blaah kirjoitti:

    Kyllä sillä distrolla on väliä. Muun muassa kernelin optimointi vaihtelee. Lisäksi eroja on siinä, mitä palveluja oletuksena on päällä. Tokihan palveluita voi kytkeä pois ja kernelinkin voi kääntää itse mutta se ei ole aloittelijalle kovinkaan helppo menettelytapa.

    "kernelin optimointi vaihtelee"

    Tuolla ei ole loppujenlopuksi mitään merkitystä tässä tilanteessa. Kone toimii suht samoin minkä tahansa valtadistron kernelillä.


    "Lisäksi eroja on siinä, mitä palveluja oletuksena on päällä."

    Ei ole, jos mitään niistä ei asenneta. Pelkkä core ei kovin kummoisia palveluita tai muutakaan sisällä.

    Äänestä

olis että Zenwalk, sen voi asentaa suomenkielisenä, työpöytä ei ole Gnomea mutta lähelle kumminkin eli Xfce ja se on aikalailla Gnomen tyylinen joten pärjäät varmaan sen kanssa.

Äänestä
  • jätelaitoksen koneeseen 300 euron W7 ?

    "CPU P2 133 Mhz
    RAM 80MB
    6,3GB kiintolevy "

    Onkos kaikki kotona? Kuhan kyselen.

    Tuollahan rahalla saa jo sen sun mainostaman Visvan plus hyvän läppäri, johon sitten kunnon LINUX-jakelu!!

    Äänestä

  • 15:n minuutin
    käynnistys

    – Eiväthän nämä käyttökelpoisia koneita oikeasti olleet. Kilpailu pidettiin pilke silmäkulmassa, tuomaristoon kuulunut Pasi Mäkinen Microsoftin kehittäjä- ja alustayksiköstä korostaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


linux jakelu kirjoitti:

vanhaan läppäriin?
Lähinnä tekstinkäsittelyä ja muistivarantona.
Ei multimedia käyttöä.Mieluimmin gnome työpöydällä,kun on tutumpi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu