Elikkäs olen nyt noin 6kk aikana potenut ajoittain voimakasta huimausta,etenkin liikkuessa ja ylös noustessa esim, sängystä noustessa silmissä vähän sumenee.Olen mittaillut tässä verenpainettani ja keskiarvo on noin 123/97.Käsittääkseni tuo lukema ei mikään kovin paha vielä ole?Hieman alapaine kohollaan.Voiko tuollainen kohonnut verenpaine aiheuttaa tämän huimauksen?
Olen myös mittauttanut sokeriarvoni jotka olivat ihan normaalit.
Voiko johtua?
2
660
Vastaukset
- olisko kyse???
On melko yleistä, että nopean ylösnousun jälkeen verenpaine laskee reilusti ja pahimmillaan voi tulla huimauksen tunnetta.
Oletko kokeillut? Mittaa vaikka normaalisti paineesi istuen. Sitten nouset nopeasti seisomaan ja mittaat paineet seisten.
Ei nuo sun mittaamat arvot minusta huimausta pitäisi aiheuttaa, mutta selkeä paineiden tippuminen heti ylös nousun jälkeen voisi olla hyvinkin aiheuttaja.
Tuloksista sen verran, että seisoessa mittaustuloksissa syke ei normaalisti nousen 20 lyöntiä enempää. Diastolinen paine (alapaine) ei normaalisti pahemmin muutu ja systolinen paine laskee normaalisti maksimissaan 20 pykälää.
On sulla muuten oudon korkea alapaine, kun yläpaine kuitenkin on vallan mainio. Sinuna selvittelisin syytä siihen...- että tuon
ala ja yläpaineen eron selittää ylipaino jota on kertynyt jonkun verran.Painoindeksi taisi olla jotai 31.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024527Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743831316- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091042Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86940Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11862- 64856
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826