vl:ille, koska niillä Ankoilla ei ole housuja ja ne on alasti.
Tämä ei ole totta.
Mistä lie tullut tällainen käsitys; mutta väärä se on joka tapuksessa?
Joskus on puhuttu, että Aku Ankka
13
558
Vastaukset
- puuttumisen
perusteesta ei ole varmaa tietoa, mutta synniksi aku ankka saarnattiin kuten musta pekka pelikortitkin
- ne keksii
Kärsiiköhän nuita sorsia, ankkoja ja muita eläimiä katsoa kun niillä ei ole vaatteita :)
- kauhistus keksittiin
ne keksii kirjoitti:
Kärsiiköhän nuita sorsia, ankkoja ja muita eläimiä katsoa kun niillä ei ole vaatteita :)
vasemmistoleirissä tekosyynä, koska varsinainen pannaanjulistus tuli rikkaan Roopen rahasäiliöstä ja Karhukoplasta, jossa viitataan vasemmistoleiriin.
- Aape Ronkka
"Ristillisyytessämme" on aina nähty Akun vaarallisuus:
http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?t=1755&highlight=aku ankka- Totisinta totta
Kuusikymmentä luvulla vaikutti Suomen eduskunnassa henkilö nimeltään Margit Borg-Sundström. Hän on juuri se henkilö joka aloitti Aku-Ankka episodin ja Hannu Salaman ajojahdin.
On mukavaa muistella kun itse on elänyt juuri nuo ajat ja makeasti nauranut tuolle "siveyden sipulille". Nyt tuo tilanne vaikuttaa aivan absurdilta ja käsittämättömältä ahdasmielisyydeltä, mutta silloin se oli kuoleman vakava asia, jolle ei sopinut julkisesti hymyillä.
En muista kuinka Aku-Ankka episodi päättyi, sillä ankalla ei ole vieläkään housuja, mutta Hannu Salama puolestaan pyysi anteeksi. Miten maallinen oikeus voi katsoa olevansa jumalan puolesta päättämässä mikä isä jumalaa loukkaa? Salaman tapauksessahan kyse oli nimittäin jumalan pilkasta, Aku-Ankassa vain siveydestä ja moraalista jonka katsottiin loukkaavan lapsia ja nuoria housuttomuudellaan?
- 70-luvulla.
Miten nykyään? Kuulemma joku vl-isä lukee jopa Tex Willeriä!
- kalle
ei kuule ole ollut
- haistattele,
kalle kirjoitti:
ei kuule ole ollut
jos olet olevinaan uskovainen. Tottahan tuo on, mutta ei ilmeisesti joka paikkakunnalla. Ei näitten SRK:n vaihtuvien syntien perässä kukaan pysynyt.
- alapäätä tuijottaa
lehden sanoma on tärkein.
- on aikansa
maailman -pojan tuote, jolla on tarkoitus edistää maailmallisa himoja ja haluja lukijan elämässä.
Taidanpa lopettaa tuon lehden tulon... - Parempaa tietoa
Muistat nyt väärin. Vasemmistolaiset olivat kieltämässä Aku Ankan moraalittoman pukeutumisen ja porvarillisen maailmankatsomuksen vuoksi. Tämän vuoksi tilaus peruttiin Kemin kirjastosta.
Moniin VL-koteihin tulee Aku Ankka. Onhan se mitä hienointa lukemista. - nimeen
aku ankkaa ei ole kielletty koskaan. meillekkin ankka tuli 80-luvun lopusta vuoteen 2003. kummisetäni, vl-pappi lukee mustanaamiota ja tex willeriä. tai ainakin muistan joskus nähneeni.
- ja kiellot
on salattu nykyisiltä vl-polvilta eli aku-kielto on totisinta totta!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692713
- 632654
- 681792
- 241617
- 201550
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91480- 151392
- 381233
- 401203
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81197