Jos siirtelen pikkuhiljaa lapsen tilille rahaa(muodossa säästöpossu)ajokorttia varten, niin otetaanko nämä säästöt huomioon toimeentulotukilaskelmassa perheen varoina?
Millähän ilveellä työtön ja ulosottovelkainen joka ei voi saada lainaa, pystyy hankkimaan lapselleen mitään hankintoja, kuin kyseisellä tavalla, jos nämä varat pitää käyttää elämiseen?
Millähän ilveellä työtön ja ulosottovelkainen joka ei voi saada lainaa, pystyy hankkimaan lapselleen mitään hankintoja, kuin kyseisellä tavalla, jos nämä varat pitää käyttää elämiseen?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Laita sinne ja pidä tili ns. ajokorttitilinä. Kun rahat ovat kasassa, käyt jopa maksamassa sen autokoulun. Näin minä tein, ongelmat nolla.
Ymmärtääkseni sos.tstolla on oikeus tutkia kaikki henkilön tilit.
Eikös se oo petos, jos kiinni jää ja pimittää rahoja?
Jos olet tt-tukiasiakas niin voit säästää perusosista johonkin tulevaan suurempaan hankintaan kuten lapsen ajokorttiin.
[email protected]
julkishallinnon asiantuntija
http://www.netfi.fi/toimeentulotuki
http://www.toimeentulotuki.net
tahastosaastäminen vaikka siellä oli korkeintaan 120.... Siis virkailija kertoi että säästötili loåpetattava, toinen sanoi, että ei tarvitse että se on jätetty itsenäisen selviytymisen turvaksi.
No nyt on 2 tavallista pankkitiliä. Toiselle en uskalla paljoa laittaa, koska ne sit ottaa sen tuloksi, vaikka säästän toimeentulotuesta.
Miksi ihmeessä niitä rahoja pitää jollain tilillä pitää? Jos rahat on säästetty toimeentulotuesta niitä ei pitäisi katsoa tuloiksi, mutta eihän siitä ole varmuutta mitä katsovat tuloiksi. Ulosotossa sensijaan tilit voidaan tyhjentää vaikka mistä olisit säästänyt.
Laitanpa siis kolikot patjan alle...
Otetaan huomioon älä kerro sosiaalitoimelle! Koska sossu kynii kyllä kaikki ylimääräiset rahat pois, jos sinulla on pikkuisenkin rahaa säästössä. Menee pojan ajokorttirahat sosiaalitoimelle, jos menet möläyttämään moista niille! Eläkkeesi otetaan ulosotossa huomioon, jos sinulla on ulosotossa velkoja. Kyllä isot firmat on saaneet edut ajettua lakipykäliin, että saadaan kynittyä kaikki muu paitsi toimeentulotuki ulosotolle.
...kakkaa...
http://www.netfi.fi/toimeentulotuki/tilin_rahat.php#1
Uskaltaako kuitenkaan niitä possuja pankkiin viedä ja tallettaa.
Miten katsovat nämä panot tileille?
Nyt en käsitä, miksi toimeentulotuesta pitää maksaa ajokortti. Jos saa perusosan, niin se tarkoittaa rahan käyttämistä elämiseen. Millä kunnalla on varaa maksaa asukkaiden ajokortteja, sillä tätähän tässä tarkoitetaan.
Jos kuumottaa, että sossu tutkii kaikki tilit niin avaa tili sveitsin pankilta. Sveitsillä on maailman salaisimmat pankit. Ja tietenkään pimee raha ei sossuille ilmi tuu, mutta en suosittele lakia rikkomaan. Pahapahapaha..
ihmisryhmä joka on geenivirheen takia syntynyt. (en tarkoita itseäni, pois se minusta!) Henkilö on seuraava: työtön, elää sosiaalituella, kela korvauksella, varastaa, epärehellinen, rattijuoppo, räävä suinen, epähygieeninen, pakoilee velkojia, luottotiedot menneet ja piste i:n päälle, on ulosotossa.
Kyllä kelan ja soskun tukea saavat ihan tvavlliset ihmiset joilla on pienet tulot..... Eikä tarvitse mitään geenivirhettä olla. Myös osa-aikatyössä 4 h vko ja haen ttt....kun rahat ei riitä elämiseen....