Voisiko joku kertoa asiallisesti, mistä tiedän esitutkinnan päättyneen? Olen jättänyt tutkintapyynnön poliisille ja tiedän, että poliisi on jo kuulustellut asianosaista virkamiestä. Meneekö juttu automaattisesti syyttäjälle syyteharkintaan ja, jos niin saanko siitä tiedon?
Esitutkinta päättyy
syyteharkinta alkaa
3519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Poliisilta voi aina tällaista asiaa kysyä. Voit soittaa vaikka päivystykseen ja kysyä, onko juttusi jo päätetty. Jos eivät puhelimessa suostu sitä kertomaan, niin menet käymään ja esittelet itsesi. Esitutkintalain perusteella sinulla on oikeus saada tietää, mitä jutussa on käynyt ilmi.
Jos juttu menee syyttäjälle, niin poliisi ei siitä erikseen ilmoita. Jos taas juttu päätetään, niin siitä pitää ilmoittaa kirjallisesti.
Kuinka pian esitutkinnan päättymisestä syyte on nostettava? Onko sille jokin määräaika?
Jos ns. rikos on tehty 2007, vanheneeko juttu pian?
Lievimmät v. 2007 tehdyt rikokset vanhenevat tänä vuonna (alkuvuonna tehdyt vanhentuneet jo), lyhimmillään vanhenemisaika on 2 vuotta, yleisin on 5 vuotta, törkeissä tekomuodoissa 10 vuotta, murha ei vanhene koskaan, ja lisäksi on poikkeuksia esim. tietyissä lapsiin kohdistuneissa seksuaalirikoksissa, 10 vuoden vanhenemisaika lasketaan vasta siitä, kun uhri on täyttänyt 18 vuotta .
Kysymykseesi ei siis annetuilla tiedoilla voi vastata. Riippuu täysin siitä, mikä rikosnimike on kyseessä.