Katsastusmies sanoi, että nyt kannattaisi pohja massata, kun vielä pystyy. Punto on siis vuosimallia 2003 ja ajattelin pitää sitä vielä ainakin muutamia vuosia, ellen pidempäänkin.
kysymys siis kuuluu, kannattaako tuon pohja massata ja kuinka laaja käsittely kannattaa ottaa? Riittääkö joku kevyt käsittely, vai onko otettava täydellinen hoito? Itse en tuota pysty tekemään, kun ei ole minkäänlaisia tiloja, joten jossain pajassa se olisi teetettävä. Millaisessa käsittelyssä siis olisi paras hinta/laatu-suhde tässätapauksessa?
Kiitos asiallisista vastauksista.
kysymys siis kuuluu, kannattaako tuon pohja massata ja kuinka laaja käsittely kannattaa ottaa? Riittääkö joku kevyt käsittely, vai onko otettava täydellinen hoito? Itse en tuota pysty tekemään, kun ei ole minkäänlaisia tiloja, joten jossain pajassa se olisi teetettävä. Millaisessa käsittelyssä siis olisi paras hinta/laatu-suhde tässätapauksessa?
Kiitos asiallisista vastauksista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
MITÄ KATSASTUSMIES SINULLE SANOI,
Katsastus miehen puheesta sain sen käsityksen ett "ton ikästä punton paskaa ei kantsi tervata enää,olis pitänyt tehdä jo aikoja sitten" ett semmosta hiän haasto.
Mutta eipä täälläkään sen viisaampia löytynyt,sä taidat olla siitä terävimmästä päästä...
Ei kannata, alkanut ruostuminen yltyy vaan. Rahat menee hukkaan, kuin Kankkulan kaivoon...
Autosi pohja kannataa hiekkapuhaltaa ja sitten pohjamaalata sinkkimalilla.Sen päälle kunnon kulutusta kestävä panssarimassa.Kotelot ja saumat käsitelään sitä ennen ohuemmilla kotelosuojaaineilla.
tuon ikäinen auto jossa todennäk vain pintaruoste vauriota,suosittelen ns.tehdastakuu massausta alan liikkeessä hinnaltaan n.500-600 vähän merkistä riippuen.Itse massautin -99 nissanin ja maksoi 550e.Massauksen jälkeen voit olla aika rauhassa muutaman vuoden ja katsastuksetkin mukavia kun ei tarvi pelätä niitä alustan korjauksia niin paljoa,eikä kats miehen purnauksia.Ja myydessäsi auton joskus se huomattavasti helpompi kaupata ja arvokkaampi.
-massautat ja ajat niin pitkään, kunnes tulee ajatus vaihtaa
-et massauta ja kun pidät autoa, maksat ruostevaurioiden hitsauksista ties mitä.
Parin hitsauskerran jälkeen, olet maksanut saman mitä massaus olisi maksanut
-ajat niin kauan, kunnes katsastusmies löytää pohjasta reiän ja myyt "Pientä hitsausta kaipaava auto" ilmoituksella pois 100 - 500 €.
Riippuen minä vuonna se reiät tulee.
Sinun on myös huomioitava, kuinka monta km olet ajanut. Alle 150 km siitä saa vielä jotain.
Kun ylittyy 200 000 km, ei Puntosta paljoa saa ja kannattaa ajaa itse loppuun.
Mikäli osaa itse vaihtaa nokkahihnan, vesipumpun ja muuta pientä, säästää paljon.
Hyvinhuollettuna saattaa kestää 500 000 km, ellei yli.
... se ruostesuojaus sitten kannattaisi tehdä, jos katsastusmieskin (nähtyään auton pohjan) oli sitä mieltä.
Yksi lähtökohta tuolle "sijoitukselle" on se, että todellakin aiot pitää autoasi vielä muutamia vuosia, eli ruostesuojaat itseäsi varten. Jos pikapuoliin myyt autosi, et todennäköisesti saa ruostesuojaukseen sijoitettua rahaa takaisin korkeampana myyntihintana.
Ruostesuojattu auto on vanhana siistimmän näköinen. Suojaus hidastaa ruostumista, mutta ikiliikkujaa se ei autosta tee - huonolla tuurilla saattaa suojauksesta huolimatta ruostua reikä jonnekin, joko huolimattoman suojauksen, tukossa olevien korin vesireikien, kivisuihkun tai muun ulkopuolisen syyn aiheuttamana.
Harmi vaan, kun se suojaus kannattaisi tehdä heti uutena. Nyt siellä auton pohjassa voi olla jo alkavaa ruostetta ja eipä sitä sieltä kaikista onkaloista tahdo saada poiskaan - sinne se jää massan alle muhimaan.
Jos tosiaan aiot autoasi pitää pitkään, niin todennäköisesti saat ruostesuojauksen avulla pidettyä sen siistimmän näköisenä ja ne hitsaushommat siirtyvät muutamalla vuodella...
Kerinnyt alkaa on yhtä kuin vettä kuumalle kiukaalle. Ei auta mitään. Pitäs putsata perusteellisesti joka paikka , etkä siltikkään pääse koteloihin joissa alkavaa ruostetta on.Uusi auto pitäisi suojata 3 vuoden päästä viimeistään käyttöön otosta.
... valitettavasti on. Muistan kuulleeni tapauksia, joissa vastuullinen ruostesuojaaja oli ilmoittanut asiakkaalle, että tätä ei enää kannata suojata.
ole mikään jumala,että kannattaa kaikki uskoa,,,,,
...autolle tehdä. Hyvä massan ja jonkun öljyn, vaikka synteettisen vaseliinin sekoitus imeytyy ruostehuokosiin erittäin hyvin ja hidastaa vahinkoa kummasti!
Tottakai pohja on hyvä puhdistaa pahimmasta pölystä, mutta mikään ultrapuhdas sen ei myöskään tarvitse olla. Tärkeintä olisi, että pohja on rutikuiva ennen lopullista mönjäystä.
Hyvää pääsiäistä!