Kattokuusipaneelin kiinnitys - hakas vai viim. ?

120m2 omakotitalon katto ois paneloitavana. Pysyykö viimeistelynaulaimella esim 2x naulaa kohta, vai pitääkö ostaa hakasnaulain ja lätkiä sillä?
88259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

maassamme tehtävistä paneloinnesta toteutetaan nimenomaan viimeistely, eikä hakas naulaimella. t: timpuri 52v.

Äänestä

ampuu läpi eikä vain pontista.

Äänestä
  • Tarkoitus olisi kiinnittää nimenomaan piilonaulauksella.

    Äänestä

Aika paljon ratkaisee, se kuinka paksua ja leveetä se paneeli on, Lisäksi koolinki väli.
Tarkoitus oli naulata piilosta?

15x95 pysyy ihan hyvin kiinni piilosta naulattuna metrinkin väliltä.

Äänestä

Kyseessä 15x120 paneeli, koolausväli on 400 mm (varauduttu myös kipsilevykattoon).

Mikä olisi paras systeemi kiinnittää?
- hakasilla naaraspontista?
- urospontista 1.2x40 mm viimeistelynauloilla?
- urospontista ja paneelin päältä 1.2x40 mm viimeistelynauloilla?
- joku muu?

Tavoitteena saada siis mahdollisimman näkymätön kiinnitys, kuitenkin siten että paneelit pysyvät katossa :)

Äänestä
  • Tuleeko katto ilman jatkoja, eli riittääkö panelien pituus kokomatkalle.
    Itse laittaisin viimeistelynaulaimella urosponteista pelkästään, jos ovat täyspitkiä.

    Tietenkin päistä, listojen alta, lisäksi päältäpäin.

    Äänestä

  • apupoju2 kirjoitti:

    Tuleeko katto ilman jatkoja, eli riittääkö panelien pituus kokomatkalle.
    Itse laittaisin viimeistelynaulaimella urosponteista pelkästään, jos ovat täyspitkiä.

    Tietenkin päistä, listojen alta, lisäksi päältäpäin.

    pisin pituus on 6,4 m, joten ei riitä. ne pitänee lyödä päältäkin? Valkolakattu tai vahattu paneeli, joten jos käyttää valkoisia nauloja niin ehkä niitä ei huomaa.

    Äänestä

piikelläkin..hakaset voi halkaistta..jää niin pieni reikä ettei niitä kukaan huomaa...varsinkaan katossa...eikä mitään piilo naulausta..ihan vaan pinnasta..kupruilee muuten..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


moiuku kirjoitti:

120m2 omakotitalon katto ois paneloitavana. Pysyykö viimeistelynaulaimella esim 2x naulaa kohta, vai pitääkö ostaa hakasnaulain ja lätkiä sillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu