Hei kaikki!
Olen 19-vuotias tyttönen.. Minulla on ongelmana, kun rakastelemme poikaystäväni kanssa, minulle tulee kamalan paha olo ja oksettaa. Ei aina, mutta n. 1/3 rakastellessamme tätä ilmenee. Makaamalla ja juomalla tämä menee YLEENSÄ ohi...
En ole raskaanakaan, sillä tämä on jatkunut jo kauan ja ei ole jäänyt kuukautisetkaan väliin. Syön e-pillereitä ja muuta ehkäisyä emme käytä. En usko, että ns "välivuoto" tulisi, jos olisin raskaana..
Lääkäriin en kehtaisi tämän takia mennä.
Onko kenelläkään samanlaista ongelmaa? Mitä tämä merkitsee ja mitä pitäs tehdä? Mennä lääkärille, vaikka se onkin noloa selittää?
Olen 19-vuotias tyttönen.. Minulla on ongelmana, kun rakastelemme poikaystäväni kanssa, minulle tulee kamalan paha olo ja oksettaa. Ei aina, mutta n. 1/3 rakastellessamme tätä ilmenee. Makaamalla ja juomalla tämä menee YLEENSÄ ohi...
En ole raskaanakaan, sillä tämä on jatkunut jo kauan ja ei ole jäänyt kuukautisetkaan väliin. Syön e-pillereitä ja muuta ehkäisyä emme käytä. En usko, että ns "välivuoto" tulisi, jos olisin raskaana..
Lääkäriin en kehtaisi tämän takia mennä.
Onko kenelläkään samanlaista ongelmaa? Mitä tämä merkitsee ja mitä pitäs tehdä? Mennä lääkärille, vaikka se onkin noloa selittää?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mene lääkäriin, tyttönen hyvä! Voi hyvinkin johtua pillereistä. Lääkäreille nämä asiat arkipäivää, ei rakastelu mikään tabu ole josta ei voi lääkärille puhua.
Minulla ei ole paha olo ollut kertaakaan, kun olen saanut orgasmin. Outoa.
antiikin sanonta: post coitum omni animalia triste eli kaikki eläimet ovat surullisia yhdynnän jälkeen. Fyysysenä suorituksena yhdyntä on hyvin raskas, siitä voi jäädä pahoja lihasjännityksiä, jos ei tule orgasmia, joka taas laukaisee kaiken jännityksen. Eikä sen orgasmin tarvitse tulla yhtä aikaa, poikaystäväsi "sormipeli" sinun kanssasi ennen tai jälkeen itse yhdynnän on hyvä apu.
tota noin... enpä tiedä tosta pahan olon tunteesta yhdynnän jälkeen, mutta e-pillereitä syödessäni mulla oli aina kuvottava olo, ja joskus oksentelinkin. lopetin pillerit ja otimme kortsut käyttöön. siinäpä oiva apu!!
Enpä tiedä mistä johtuu, mutta minulla on myös usein rakastelun jälkeen paha olo vatsassa,usein vielä niinpäin, mitä parempi orgasmi on sen huonompi olo.
15 vuoden kokemuksella olen kuitenkin huomannut, että takaa ja sivustapäin asennot ovat miellyttävämpiä.
Olen ajatellut, että jännitän jotenkin väärin vatsalihaksia ja se aiheuttaa pahoinvointia.
Miettisitte hieman sitä että orgasmissa naisilla usein lihakset supistelee ja kouristelee (voi tulla kramppeja sun muita) että enpä ihmettele pahaa oloakaan. lihaksien harjoitus voisi olla ihan hyvä apu, joitain lihaksia käytetään yksinkertaisesti niin vähän että kehossa voi olla heikotusta,pahoinvointia,särkyä,kramppeja.
Joillain jopa menee taju orgasmin saadessa.
Taas tämä voi olla toisinpäin, lihakset ovat niin jännittyneet,kiristyneet että se voi aiheuttaa pahan olon tunnetta vatsassa.
Siis jos orgasmia ei ole tullut, vasta kun lihakset alkavat rentoutua helpottuu olo ja myös pahan olontunne katoaa.
Onko löytyny ratkaisua pulmaasi ?
Tyttöystävälläni samaa ongelmaa.
Sen takia rakastellaankin todella harvoin, koska en halua tuottaa hänelle huonoa oloa.
Minäkin haluaisin tietää. Itselläni on huono olo lähes aina orgasmin jälkeen. Mistäköhän mahtaa johtua? Tulee myös itsetydyttäessä :/ Harrastan seksiä/itsetyydytystä hyvin harvoin pahanolon takia. usein siihen pahaan oloon liittyy myls huimausta.
Minua on käytetty seksuaalisesti hyväksi. Se voi olla osasyy. Tietääkö kukaan miten oahasta olosta pääsisi eroon? Haluaisin parisuhteen, mutta en halua seksiä pahanolon takia :/ Harva haluaa parisuhteen ilman sitä. En haluaisi olla sinkkuna ikuisesti.
mietin että olisiko kyse verenpaineesta.pyörryttääkö sinua? kannattaisi silti sulkea raskaus pois testillä.
Sinulle särkynyt, sinun ongelmasi on psyykkinen ehkä ammattiauttaja voisi auttaa. Sinä vain, oletko tarpeeksi rentoutunut? Jos se johtuu pillerimerkistä ehkä vaihtamalla paranee. Oletko juonut alkoholia ja harrastanut seksiä? Ei välttämättä kannata sekoittaa seksiä ja alkoholia.