Pitääkö fakta paikkansa?

Urmas kertoi vuolaasti, että Open ei välttämättä ole kovin hyvä auto. Mitä mieltä te muut olette? Puhutaan nyt yleisellä tasolla eikä tartuta mallien välisiin eroihin. Huomautan myös, että Urmas painotti puheenvuorossaan lähinnä laatusidonnaisia seikkoja.
4890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sellaiset terveiset Urmakselle, että Open ei ole automerkki.

Äänestä

Fakta pitää aina paikkansa - käsite pitää paikkansa pidon jo sisällään. Mutta onko Urmaksen puheenvuoro faktaa??
Ja mikä auto on Open??
Opeleista puheenollen - GM (eli amerikkalaiset) on omistanut Adam Opel AG:n jo -20-luvun lopulta lähtien. Ja jenkkien ekonomistit päättivät -90 -luvun alussa, että Opel/Vauxhallin alihankintaosien ostohinnat ovat olleet liian korkeita - ne on tingittävä pienemmiksi. Silloin alkoivat Opelin suurehkot laatuongelmat - alihankkijoilla ei ollut enää varaa kunnon materiaaleihin, ja laadunvarmistuksesta heidän oli myös monilta osin luovuttava, koska se hidasti tuotantovauhtia, ja kohotti yksikköhintoja. Jopa jenkit huomasivat pian ongelman, ja 90-luvun lopulla alkoi laatu parantua. Kun nykyinen Opelin pääjohtaja siirtyi BMW:ltä tehtäviinsä, tapahtui laadussa suuri hyppäys ylöspäin. Valitettavasti Opelien hinnat nousivat myös laadun myötä. Mutta kuten yleisesti tiedetään, autojen laatumaine laahaa 20 vuotta perässä, joten Opel joutuu myynnissään kärsimään vielä pitkään -90 luvun erehdyksistä.

Äänestä

Kyllä itse tojon jälkeen olen tosi tyytyväinen.Sanokoon muut mitä vain,on mullakin mielipiteeni toyotasta vm 2001.

Äänestä

Olen ajellut Astrallani vm. 99 jo 72 000 km lähes ongelmitta. Eli olen hyvin tyytyväinen Opelin omistaja. Auto tuntuu edelleen uuden jämäkältä ajaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kajo Aamurusko kirjoitti:

Urmas kertoi vuolaasti, että Open ei välttämättä ole kovin hyvä auto. Mitä mieltä te muut olette? Puhutaan nyt yleisellä tasolla eikä tartuta mallien välisiin eroihin. Huomautan myös, että Urmas painotti puheenvuorossaan lähinnä laatusidonnaisia seikkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu