Hei!
Eli olen tällä hetkellä Saksassa vaihto-oppilaana ja tuli faijalta kirje että pitäisi inttiä varten alkaa jotain papereita täyttelemään.
Lähinnä huolestuttaa toi palveluskelpoisuusluokka (olikohan se nyt noin).
Tällä hetkellä olen 180cm pitkä ja painan noin 95kg.
Armeija ja ylipaino
9
2383
Vastaukset
- ...
omapa on vikas, turha ruikuttaa koska se on jokasen velvollisuus käydä armeija. vituttaa et tällästen pikkujuttujen takia jätetään koko juttu väliin.
- adsfasdf235
Vitut mitään ruikuta.
Mielellään oon sinne menossakin.
Mietin vaan että miten menetellään, että joudunko lykkäämään vuodella vai kahdella, vai otetaanko mukaan.
Vittuakos sä käyt aukomaan päätäs. Vastaa molopää asiallisesti jos vaivaudut edes vastaamaan. - Näin täällä
adsfasdf235 kirjoitti:
Vitut mitään ruikuta.
Mielellään oon sinne menossakin.
Mietin vaan että miten menetellään, että joudunko lykkäämään vuodella vai kahdella, vai otetaanko mukaan.
Vittuakos sä käyt aukomaan päätäs. Vastaa molopää asiallisesti jos vaivaudut edes vastaamaan.Täälläpäin yksi tyyppi ei päässyt armeijaan ylipainon takia.
- hhhfhf
Ei sulla ylipainoa liikaa armeijaan ole, voi olla että kuntoisuusluokaksi tulee AII, mutta sillä ei ole mitään merkitystä, vaikka RUK:iin pääset jos haluat ja pärjäät. Kannattaa tietysti hieman keventää ennen inttiä, että jaksaa paremmin. Siellä ne viimeistään sitten liiat kilot karisevat :)
- asdölkjoi
Kiitos asiallisesta vastauksesta.
Joo noin itekkin olen tuumaillut.
Kovalla motivaatiolla sinne ainakin lähdössä olen :)
- erhegrhdhdghdfghghdf
tietääkö kukaan mikä on se raja ylipainossa että otetaan armeijaan
- petei
Itselle painoindeksi 38 ja ennakkotarkastuksessa lääkäri kirjoitti C-suosituksen.
- tehkää näin
no ei muuta sitten kun homma läskiksi niin ei tarvi mennä armyyn pomppimaan ja koheltamaan. saahan sen painon sitten pois on kutsunnat ohi, sitäpaitsi ei tarvi olla kynäniskakaan :)
- Mopon Tuunaajat
Ylipaino ei varsinaisesti haittaa, mutta huono kunto voi.
Ylipaino ja huono fyysinen suorituskyky eivät ole ihan sama asia. Jos ylipaino on sairaalloista (painoindeksi yli 40) taitaa kutsunnoissa tulla lykkäystä.
Armejassa on aselajeja / osastoja, joissa hyvän fyysisen kunnon - tai fyysisen koon - merkitys ei ole suuri. Jos on ns. heikossa hapessa, ei kannatta välttämättä hakea laskuvarjo- tai muihinkaan jääkärirykmentteihin.
Allaolevasta osoitteesta lisätietoa armeijasta:
https://www.facebook.com/tuunaamopo
(lähde on virallinen ja monitieteinen tutkimus- ja kehityshanke kutsuntaikäisille.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718