Tuttavani jäi kiinni tavallisessa sunnuntaiaamun ratsiassa ja 0,39 milligrammaa oli veressä. Kertoi että oli viimeisen paukun ottanut edellisenä iltana n.klo 19 aikoihin. Millaisia tuomioita te muut olette saaneet? Onko esim.ajokiellon pituuteen vaikuttanut joitakin seikkoja? Esim. asuu maalla ja on huonot liikenneyhteydet kaupunkiin ja työmatkaa on 70 kilsaa per suunta. Jos bussilla menisi töihin niin myöhästyisi töistä melkein 3 tuntia.....
Tuomioita rattijuopumuksesta
uteliaanos
6893
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
vuonna -94. Verikoe osoitti 1.22 promillee.
Se oli siihen aikaan vielä "normaali" rattis.
Olin opiskelija silloin, oli juuri alkamassa 2kk:n työharjoittelu jakso. Liikenneyhteydet olivat harjoittelupaikkaan erittäin huonot.
Sain kortin takaisin heti käräjien jälkeen.Eli kortti oli kuivumassa noin 3 viikkoa. Tosin ehdollinen ajokielto oli kai noin vuoden verran päällä sen jälk.
Ajat ovat muuttuneet siitä. Enää ei pääse noin helpolla.
Tuttavasi saa melko varmasti ehdollisen ajo-oikeuden miltei heti, mikäli hänen autoonsa asennetaan alkolukko. itse hän maksaa sen lystin.
Sakkoahan siitä tulee aivan helvetisti, se on varmaa.
Rattijuopumuksen promilleraja on 0,5. Torkeä 1,2 promillea. Miten on ollut aiemmin?
Nyt en lakikirjasta tai finlexistä tarkistamatta muista, milloin törkyratin raja alennettiin 1,2 promilleen.
Normaalirangaistuskäytännön mukainen seuraamus kaverillesi noin 45 - 50 päiväsakkoa, ajokielto 4 - 5 kk. Ajokiellon pituuteen vaikuttaa mm. ajo-oikeuden tarve esim. työn vuoksi, joten ajokielto voi olla hieman lyhyempi.
Toivottavasti tapaus saa kaveripiirin oikeasti tajuamaan, miten petollista viina on. Vaikka juomisen lopettamisesta on kulunut reilusti tunteja aikaa eikä krapulan oireita ole, ei välttämättä ole ajokunnossa.
katsoimme juuri tänään,että näköjään bussivuoroja on vähennetty ja reilusti (varmaankin vähän joka kunnassa) koska bussivuorot mitkä nyt menee kaupunkiin loppuu kokonaan kun koulujen lomat alkaa! Ja kilometrejä kaupunkiin on noin 14. Joo kyllä se on tullut todistetuksi että viina on petollista.
minulla auto ja kortti mutta 17 kilsaa sivu työmatka ja äkkiä menee kunnon fillarill aj akunto nousi ja paino tippui samalla.