Olisiko kellään nimi ehdotuksia suomenlapinkoira urokselle. Itse haluaisin lappalisen nimen mutta muutkin ehdotukset kelpaa. =)
Nimiä???
4
894
Vastaukset
- olis
Reutu? Uula? Niila? Kuuno? Kasper? Kuura? Kouta? Kauto? Rieti?
Itse olen keksinyt koirieni nimet vasta kun olen nähnyt pennun, sillä sen jotenkin näkee sopiiko se nimi sille vai ei...- niin yleensä
kyseessä on aina joku a,b,c,d---pentue eli silloin nimi sen alkukirjaimen mukaan jos haluat rekisteriin oikein itse antamasi nimen.kennelit rekkaa ja keksii nimet muuten.
- nobba24
niin yleensä kirjoitti:
kyseessä on aina joku a,b,c,d---pentue eli silloin nimi sen alkukirjaimen mukaan jos haluat rekisteriin oikein itse antamasi nimen.kennelit rekkaa ja keksii nimet muuten.
Kennelin keksimä nimi on vain koiran virallinen nimi, voit silti antaa sille oman käyttönimensä. Usein sitäpaitsi tähän virralliseen nimeen lisätään mukaan kennelin nimi. Esim. meidän ent. koiramme virallinen nimi oli Notam Rocky, Notam oli kennelin nimi. Laitoimme sitten käyttönimeksi ihan vain Rocky, koska pidimme siitä, mutta olisi sen voinut laittaa miksi tahansa muuksikin. Meillekkin on itseasiassa tulossa kesällä suomenlapinkoira, ja googletin vähän nimivaihtoehtoja ja tämmöinen sivu löytyi: http://www.koirakuvia.net/koiran-nimet.php Niistä voit katsoa ideoita.
- nobba24
ottaa huomioon että koiran tottelevuuden kannalta nimen olisi parasta olla: -4-5 kirjainta pitkä -ei vaikeasti äännettäviä kirjaimia -sellainen ettei nimestä muodostu toista/lempinimeä -sellainen jota myös viitsii kadulla huutaa Nämä ehdot täyttävä nimi on koiralle paras koska sellaisen koira parhaiten oppii ymmärtämään, jolloin nimen käyttö on sujuvaa ja kiinnittää poikkeuksetta koiran huomion, kuten pitääkin. 2 eri käyttönimeä hämmentää koiraa, liian pitkään tai liian lyhyeen nimeen koira ei välttämättä reagoi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2494257Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän402499Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop5112134Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h582092Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431820Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.1031694Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh261589Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31571Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A411301Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit1211166