Ongelmana on että meillä on meren lähellä lasitettu n. 3,5m x 2m kokoinen parveke joka on lasitettu. Parvekkeelle paistaa suoraa aurinko sen noususta iltapäivään klo 15 asti! Parve on kuin pätsi ja vaikka ikkunoita aukaisinkin se on edelleen todella kuuma.
Jos jätän ikkunat kiinni kuumaksi päiväski kukat ovat olleet ihan läkähdyksissä kun tulen töistä kotiin ja vkl:n reissun jälkeen voin olla varma että kuolleita kukkia odottaa parvekkeella.
Eli kysyisin nyt millaisia kukkia tuollaiselle parvekkeelle sopisi laittaa?
Olen nyt 2 kesänä käyttänyt petuniaa, joka menestyy todella hyvin ja valtavan kokoiseksi.. yrttejä olen kokeillut, mutta ne palavat, jopa rosmariini ja metsämansikkakaan ei kestänyt..
Petunia on ollut ainut mikä on sitänyt kuumuutta.
Olisiko sinulla vinkkejä? Kaktukset eivät minua kiinnosta..
Kiitos etukäteen =)
Paahtava
3
1258
Vastaukset
- 88765
Pelargonia kestää kuumuutta melko hyvin. Itselläni ollut ihan vastaavissa oloissa niitä muutamana vuonna. Viikonloppu menee vaivatta, kun kastelee kunnolla.
Parin viikon reissun aikana pysyvät hengissä, mutta kukkiminen loppuu pikku hiljaa. Sitten kun kastelu taas alkaa, kukkiminenkin jatkuu pikku hiljaa. - sama paahde
Huomasin kirjoituksesi. Minulla on iso lasitettu parveke, ja vaikka lasit pitäisi koko ajan auki keväästä syksyyn, pahimmillaan siinä on iltapäivän kuumuudessa 60C!
Ja sitten jos ei paahda pätsinä, tuulee ja sataa ja viuhuaa.
Olen onnistunut silti tekemään parvekkeesta varsinaisen kesäkeitaan.
Itse tykkään kaktuksista ja mehikasveista, jotka nauttivat viidakko-oloista, mutta on toki muitakin vaihtoehtoja. Vähemmän (?) kaktuksilta näyttävät mehikasvit, esim mehitähdet tykkää paahteesta ja kestävät talvenkin yli ruukuissa.
isossa ruukussa on villiviini ja toisessa alppikärhö. Jalokärhöt eivät kestä paahdetta, mutta tuo alppikärhö on ollut sitkeä.
samoin hyvin on menestynyt viiniköynnös. Plussana viime syksynä ensimmäiset rypäleet :)
Ja tuon viiniköynnöksen kasvatin aikoinaan kokeilumielessä ihan kaupan viinirypäleen siemenestä! Mutta saat toki isoja ja valmiita taimia taimiliikkeistä.
Paahdetta kestää myös ne petuniat ja pelargoniat. itse en näistä juuri pidä. Mutta mustansilmänsusanna ja tähtisilmä myös kestävät kuumaa. Näitä laitan taas tänä kesänä.
Yrtit ja amppelimansikat kärventyvät myös, välillä on pinaatti ja ruohosipuli kestänyt tropiikkia, mutta muut yrtit huonosti.
Eli suosiolla katse sinne välimeren kasveihin!
Nyt uusi kokeilukasvi on oliivipuu, sen pitäisi myös kestää kuumaa, samoin palmut.
Eli viherkasvit ulos sinne parvekkeelle kesäksi.
Mutta jos elävät kasvit tuntuu hankalilta, ihan aidon näköisiä silkkikukkiakin saa kaupoista. Minulla on yhdellä hyllyllä silkkinen muratti ja vaihdan sen sykyllä vaahteranlehdiltä näyttävään kimppuun. Se etu noissa tekokukissa on, että tosiaan helppoja, riittää kun sesongin vaihtuessa vähän suihkuttaa vedellä pölyt ja liat pois. Ja parin vuoden päästä aurinko on haalistanut niistä värit, mutta noita tekokukkiakin saa tarjouksista, näin olen nuo molemmat ostanut -70%.
Ehkä tuossa jotain apua? Entä jokin verho- markiisisysteemi luomaan osaan parveketta varjoa?- paras laittaa
ja on niinkin, että kun kastelee liikaa kuumassa paahteessa olevia kukkia, ne nuukahtavat tyystin, vesi ikäänkuin "palaa" tai kiehuu niitten lehdissä, parempi kun kastelee illlalla ja kohtuullisesti, ja tuuletusta pitää olla.
Jonkunlaiset kaihtimet on numero yksi !
Mökilläni Unkarissa kaikki kasvit ovat aika nuupallan kuumimpaan päivän aikaan, illasta yöhön ja aikaisin aamulla virkeimmillään, se on ihan normaaliakin. Olisi virhe kastella niitä aamulla ja liikaa,
parahain vain illalla ja vähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä272279Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri281626Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t241403- 891402
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 1211024
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624916Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa234866kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!13734- 10710