Asensin tuossa torstaina packard bell läppäriini ubundun ja tottelin ohjeita,että netti toimisi minulla siis mokkula netti.. ohjeiden mukaan laitoin pin-koodin kyselyn pois kännykällä mokkulastani pois. sitten,kun laitoin mokkulan koneeseeni ei edelleenkään netti toiminut ja olen yrittänyt monta kertaa jo pinkoodin kyselyn kanssa ja ilman,että netti toimisi tuloksetta. Mietin tässä pitäisikö vaihtaa käyttöjärjestelmää vai mitä? ennen tätä koneessani oli vista asennettuna.
apua ubundun kanssa!
hulluuuuuuuuuuuu
4385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mokkulan malli? Sen avulla joku tietävämpi voi kertoa jotain. (Se joku en ole minä.)
Ubuntu, kuten monet muutkin jakelut, tukee ainakin Huawei E220:aa, on tukeneet jo pitkän aikaa. Sen sijaan muista mokkulamalleista en osaa sanoa mutta otaksuisin niillekin löytyvän tukea ja onhan Ubuntu 8.10:ssä jo muutenkin hyvä mokkulatuki.
Huawei merkkinen dna-mokkula minulla on. En viellä saanut vastausta. Vituttaa jos en saa nettiä toimimaan.
Onhan sinulla uusin Ubuntu eli 8.10 käytössä? Vanhempien versioden mokkulatuki on aika huonolla tasolla, mutta 8.10 versio sisältää sitten tuen varmaan kaikille yleisimmille mokkuloille.
Jos et tiedä Ubuntun versiota, avaa pääte (Sovellukset/Apuohjelmat/Pääte) ja kirjoita "lsb_release -a" ilman lainausmerkkejä niin näet version.
Jos olet asentanut 8.04 version tai vanhemman, kannattaa ladata uusi 8.10 ja yrittää mokkulaa toimimaan sillä.