Passat polttaa öljyä 5l/10000km...

Autolla ajettu 103tkm, ja vuosimallia 2000. kone 1,6i. Onko normaalia kulutusta? Huollossa sitä mieltä, että on.
93862
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei todellakaan oo normaalia. litra vielä menee mutta tommmonen määrä.

Äänestä

Vaatii melkoisia ajolahjoja saada 100tkm ajettu auto tuohon kuntoon. Jos olet käytettynä ostanut, tulipas huono valinta, mittarissa tehty pientä hiontaa. Oikea lukema on paljon suurempi ja silti käyttäjä teidoiltaan lahjakasta luonnetta. Jos olet itse saanut moottorin tuohon kuntoon niin kaikille neideille sitä auto käyttöön annetaan.

Äänestä
  • koko ketju ilman vittuilua, mutta onneksi pelastit tilanteen! MITÄ hyödyit?

    Äänestä

  • Aina näyttää löytyvän Pekun tapaisia m***kkuja pilaamaan tämänkin keskustelupalstan.

    Äänestä

  • Nerd kirjoitti:

    Aina näyttää löytyvän Pekun tapaisia m***kkuja pilaamaan tämänkin keskustelupalstan.

    Heti armoton valitus jos joku sanoo jotain väärää taitaa wolski miehet olla tämän foorumin herkkänahkaisinta sakkia.
    Kyllä auto on aika huonossa kunnossa jos noin paljon vie öljyä tuolla ajomäärällä.

    Äänestä

  • Nerd kirjoitti:

    Aina näyttää löytyvän Pekun tapaisia m***kkuja pilaamaan tämänkin keskustelupalstan.

    Tämä Peku on Volkkarin vankkumaton käyttäjä ja Pekun mielestä VW-merkki konepellissä tarkoittaa, että auto on omiaan pitkän matkan ajoon. Peku on vaan sen verran rahaton kaveri, että Volkkari tulee sille käyttöön vasta 100tkm:n jälkeen. Siksi Peku ihmettelee miten ihmeessä auto saadaan noin vähän ajettuna tuohon kuntoon.

    Peku on kerran elämässään saanut käsiinsä käytetyn päälle satatuhatta ajetun Volkkarin, oli kilometrit mittarissa kohdallaan. Osoittautui kuitenkin piakkoin, että takana pölisee ja öljyä saa lisätä. Peku pyysi kaverin apuun ja toimi itse työkalutelineenä pari viikkoa. Tämän jälkeen Peku ajeli autolla lähes 300tkm ilman huolia öljynkulutuksesta. Peku ihmetteli edelleen, miten ihmeessä oli joku saanut auton silloin siihen kuntoon.

    Peku epäilee edelleen keskustelun aloittaneen taitoa käsitellä autoa, jos hän itse on auton tuohon kuntoon ajanut eikä takuuaikana ilmennyt mitään ihmeempää. Ei silti kyllä Pekukin sen tuollaiseen kuntoon saa, mutta koska Pekulla ei ole paljon ylimääräistä Peku ajelee ihmisiksi ja tykkää edelleen Volkkarista.

    p.s.
    Katsokaa silti muut tähän Volkkarin öljynkulutukseen liittyvät keskustelut tältä palstalta. Pekun mielipide oli vaan yksi mielipide.

    Hyvää Joulua kuitenkin teillekin !

    Äänestä

Tarkasti ottaen h*tin suuri kulutus, mutta merkkihuollon mukaan 0.5 l/1000 km ihan okei, silloinhan se ei ole merkkihuollon ongelma :)

Äänestä

No ehkä se jonkun manuskan mukaan on normaalia, mutta ei sitä öljyä käytännössä noin paljon pitäisi mennä. Itselläni oli parikin passattia -91 ja -97, molemmat tosin 1,8 koneella, mutta öljyä ne ei vieneet oikeastaan yhtään. Passattien välissä oli yksi Audi, joka puolestaan vei jotakuinkin 4 litraa/10000km. Syynä kulutukseen oli irti pullahtanut/jäänyt venttiilinohjurin kumi.

Äänestä

Siis Passatin huolto-ohjeen mukaan sallittu öljynkulutus on 1,5l/1000km.!! Kertoohan se jotain moottorin tai öljyn kunnosta että sitä kuluu niin paljon. Sinuna yrittäisin ensin vaihtaa öljyä esim. Teboilin SuperHipowerDiesel täyssynteettinen pari vaihtoväliä ja lisäykseen sitä samaa. Syynä saattaa olla jumiutunut öljyrengas. Hyvin pesevä öljy ja vähän tiuhempi vaihtoväli (7500km) suodattimineen saattaa auttaa asiaa. Tämä on joka tapauksessa edullisempi vaihtoehto kun moottoriremppa. Sellaisenhan täytyy tehdä jollei öljynvaihto auta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Passat 2000 kirjoitti:

Autolla ajettu 103tkm, ja vuosimallia 2000. kone 1,6i. Onko normaalia kulutusta? Huollossa sitä mieltä, että on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu