suolanlevittäjä on testannut näköjään omintakeista menetelmää. Suolaa on kipattu korkean mäen päällä olevalle levikkeelle josta se valuu mäen molemmin puolin ja tietysti myös sinne missä sitä ei tarvita.
Viitostie ei
pölyä ja
2566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varastot on saatava tyhjiksi lumen aikaan,koska ei vielä kesähelteellä viitsi levityttää suolaa ei paikallisen kaupungin ohiajotiellekään.
Vaikka 5 tie onkin MAAPALLON johtavia valtaväyliä, ja sen SUOLALLA SOTKEMISTA valvoo erikoiskoulutetut luonnon tuhoojat.
Ainakin meidän "kirkonkylän" kohdalla.
Kainuun puolella ei vielä onneksi ole asiat noin
hyv,,, eikun huonosti, vaikka sama 5 väylä vie ohi Kajaanin.
Talven tuota väliä ajanut.
Parempi ajokeli Soinlahdesta pohjoiseen päin,vaikka SUOLAVESI ei lotisekkaan renkaissa, eikä paskaa autoa eikä tuulilasia.
Kirj: suolasta syrjiytynyt.
Kuitenkin leppoisaa ja turvallista pääsiäistä kaikille, myös suolan ystäville.
postilaatiokon luona oli sulamaton suolakasa. No tulvavesi huuhtoo. Lähdeveteen ei tarvitse ruuanlaitossa lisätä suolaa.