Mitenkä ootta suojanneet pyöröpaalit jäniksiltä. Nyt kun ei linnut nokkineet kovin pahasti niin tässä keväälla ovat sitten jänikset repineet noin 70 paalin kyljet auki. Ilmeisesti paalin läpi tuleva tuoksu vaikuttaa, sillä revityt paalit ovat nuorena tehtyä apilanurmea (ilman s-aineita) kun taas koskemattomat paalit (30kpl) ovat vanhempaa ja karkeaa timoteita.
Jostain kuulin, että muovin päälle räiskitty terva auttaisi? Olisiko muita hyviä vinkkejä? kun haulikon panoksetkin on kalliita!
Pyöröpaalit ja jänikset
6
1209
Vastaukset
- Seudun metsästäjille
Esim. nuoriso voi pienoiskiväärillä hoitaa homman.
Meillä jäi metsästyskauden jälkeen henkiin tasan yksi kpl. rusakoita,siis koko kylälle. - Pupujussit
Meillä aidattiin paalit (700kpl) kaksimetrisellä koiraverkolla. Ei ole jänikset olleet haittona.
- Jänisten Herra
Juu olen täyttänyt reppuruiskun väkevällä suolaliuoksella ja sillä ruiskuttanut paalit , ja on pelannut homma.
- dtkdtgkt
Jäniksethän pitävät suolasta.
- nixi..
dtkdtgkt kirjoitti:
Jäniksethän pitävät suolasta.
Esimerkiksi sitrus-hedelmien siemenet sisältävät erittäin kitkerää tavaraa, mm greippihedelmässä sekä siemenet että kuori. Greipinsiemenuutetta käytetään kaikenlaisten bsillien tappamiseen, luonnon antibioottina. Yleisesti käytössä eläinten hoidossa. Siitä löytyy tietoa netistä. Kitkeriä kasveja varmaan löytyy luonnosta. Mutta siitä pitäisi kehittää tuote joka ei valu sateen mukana paaluista pois. Keksijälle tässä uuden innovaation siemen? Paalumuoviin kerros kitkerää kalvoa jo tehtaalla?
- Homeentappaja..
nixi.. kirjoitti:
Esimerkiksi sitrus-hedelmien siemenet sisältävät erittäin kitkerää tavaraa, mm greippihedelmässä sekä siemenet että kuori. Greipinsiemenuutetta käytetään kaikenlaisten bsillien tappamiseen, luonnon antibioottina. Yleisesti käytössä eläinten hoidossa. Siitä löytyy tietoa netistä. Kitkeriä kasveja varmaan löytyy luonnosta. Mutta siitä pitäisi kehittää tuote joka ei valu sateen mukana paaluista pois. Keksijälle tässä uuden innovaation siemen? Paalumuoviin kerros kitkerää kalvoa jo tehtaalla?
Nerokasta. Tuo greippisiemenuutehan tappaa myös hometta, jolloin paalut pysyisivät terveempinä, samalla kun jänöjusseille tulee kiivas tarve pestä suu heti kun lyövät hampaansa moiseen. No niin, kasvihuoneeseen greippipuita kasvattamaan, ja sopimus paalumuovin valmistajan kanssa``? Eiköhän tuohon löytyisi EU-tukeakin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175073Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012301- 1351988
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171650"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551256Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu114919Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654