Pikkulinnut

ja parveke

Kohta se taas alkaa, pikkulinnut tulevat ja sotkevat parvekkeen ja repivät pesänrakennusmateriaaleja mistä ikinä irti saavat.

Mikä olisi hyvä tapa karkottaa pikkulinnut parvekkeelta? Mitään täytettyä petolintua en halua parvekkettani kaunistamaan.. :)

Pari vuotta sitten Nizzassa näimme paljon parvekkeille ripustettuja cd- levyjä. Olikohan niillä jokin virka vai olivatko vaan koristeina?

3

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos löydät jostakin sellaisen isohkon muovihaukan, ripusta se roikkumaan parvekkeen kattoon.
      Nuo CD-levytkin ovat hyviä karkottajia, ne kun välkehtii valon osuessa niihin, saman asian tosin ajaa foliosuikaleetkin, mutta ehkä nuo CD:t on kuitenkin nätimmät jos raaskii niitä laittaa.

      • ja parveke

        Jees, kiitokset. Taidan kokeilla noita cd-levyjä, kun en noista muovilinnuista oikein perusta.. :)


      • --
        ja parveke kirjoitti:

        Jees, kiitokset. Taidan kokeilla noita cd-levyjä, kun en noista muovilinnuista oikein perusta.. :)

        Kerroppas toimiiko nuo cd.levyt. Itsellä alkanut pari pikkulintua pörräämään parvekkeen edessä, ilmeisesti kerrostalon katolle ovat tehneet pesän tai sitten naapurini on lemmikkidekkari.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4675
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      25
      2827
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1409
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe