Hei ja hyvää pääsiäistä kaikille! Olen miettinyt elämääni ja sitä miten parhaat vuodet ovat menneet kuin unessa vaan.Meillä on lapsia,tykkään lapsista, mutta joka kerta synnytys on ollut ihan kauheaa. Nyt kohta synnytän taas.Moni sanoo että ensimmäisen jälkeen on helpompaa, sanoisin päinvastoin.Voiko olla toden totta että tekee synnin jos käyttää ehkäisyä?Olen lukenut monia kommentteja täälläkin.Toivoisin että raamattua tuntevat näyttäisivät,perustellen missä se kielletään.Minun voimani eivät kauan riitä.Eikä niitä Jumala ole lisääkään antanut.Ikä armahtaa kyllä toivottavasti pian.Jos olen rehellinen,niin en aina ole iloinnut uudesta vauvasta,mistä kannan huonoa omaatuntoa.Olen huono äiti, huono vaimo,huono kaikessa, kun pelkään enkä luota ja usko vaan. Miehillä on moninverroin helpompaa ja mutkatonta.Meillä naisilla on ihan liikaakin tekemistä ja huolehtimista.Jääkö monillakaan aikaa itselleen, ei varmasti.Nuorempana sitä unelmoi, mitä minusta tulee isona.Kotiäiti, vailla koulutusta.Se minusta tuli, arvokas tehtävä.Mitä Jumala ajatteli, kun määräsi naiset kivulla synnyttämään? Eikä se kipu, vaan kaikki muu toipuminen päälle.No, tässä purkasin sydäntäni ja jo helpotti heti vähän.Turha väittää että tämä on trolli.Melkoinen trolli tuossa peilistä kyllä vastaan katsoo.Vaihtaisin mielelläni jonkun muunkin samoin ajattelevan kanssa mielipiteitä.Jumalan siunausta sisaret ja veljetkin.
Pelkään synnyttää
Väsynyt nainen 49,
312136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Meillä on vaan kaksi lasta.Koska se riittää meille. Minäkään en erityisemmin tykännyt synnytyksistäni.Mutta kun kuin juttusi,tulin hieman murheelliseksi.Elätkö uskosi todeksi? Vai oletko vain suorittaja? Tiedätkö että ilo herrassa on miedän väkevyytemme,niin lukee sanassa.Jokainen ihminen on tietyllä tavalla oman onnensa seppä. Miksi olet antanut elämäsi mennä tuohon pisteeseen? Käytä ehkäisyä, jos miehesi ei halua käyttää.Vietä,tai olisit viettänyt reilut vapaa vuodet lasten välillä,olisit osannut iloita sitten uudesta tulokkaasta.Montako lasta teillä on? Siinä et on kotiäitinä ei ole mitään noloa.Se on kasvatustyötä.Ja todella työtä.
Tunnut olevan liian kilttinä tai aivopestynä ihmisenä uskontosi uhri. Ryhdistäydy ja muuta elämäsi suuntaa. Muutos lähtee sinusta ja toivottavasti yhdessä miehesi ja perheesi kanssa. Taivaaseen pääsyn edellytyksenä ei ole uskonnolle uhrautuminen, vaan elävä usko Jeesukseen (Vapahtajaamme), joka kuoli syntiemme sovitukseksi.
VL-foorumilla. Loppujen lopuksi synnytykset menee hyvin.
ja tuo kaikki on jo takanapäin!
Tutuilta kuulostivat sanasi. Tunsin minäkin itseni kaikin tavoin huonoksi - lueskelin juuri vanhoja päiväkirjojani, ja sieltä ne muistot tulivat elävinä mieleen.
On kuitenkin hirveän vaikeaa oppia ajattelemaan uudella tavalla - jos on sisäistänyt sen, että ehkäisy ON synti, ei sitä millään hokemilla poisteta! Siinä eivät auta toisten kauhistelut eivätkä syyttelyt tyhmyydestä. Siinä asiassa on jokainen yksin, näin minä olen käsittänyt - yksin ja aivan itse on tehtävä päätökset ja otettava niistä vastuu.
Minä pelkäsin myös synnytystä ja niin kertoi ystävänikin pelkäävänsä. Hän sanoi, että aina sairaalan ohi ajaessa tuntui, että voi ei! Olimme vain nuorina arkoja jakamaan kokemuksiamme. Katselimme enemmän ja vähemmän salaa toisiamme ja mietimme, miksi jollekin ei tule lapsia ja miksi jollekin niitä vain syntyy...
Olisi hyvä, jos olisi paikka, missä voisi oikeasti keskustella ja jakaa kokemuksiaan ilman paheksuntaa ja syyttelyä. On hirveän väärin se, että monisynnyttäjät ja varsinkin ehkäisyä hyväksymättömät ovat vapaata riistaa kaikille arvostelijoille ja moittijoille. Jotkut voivat luulla auttavansa, mutta asia kääntyykin päälaelleen ja äidit saavat kuormaa kuorman päälle.
Ajattelen sinua lämmöllä ja myötätuntoa tuntien! Teet todella arvokasta työtä! Olet tärkeä ja arvokas sellaisena kuin olet!
Lämmintä kevättä ja aurinkoisia päiviä sinulle ja rohkeutta tulevaan koitokseen!
Rukoilen puolestasi!
Tämä mitä kirjoit: ”On kuitenkin hirveän vaikeaa oppia ajattelemaan uudella tavalla - jos on sisäistänyt sen, että ehkäisy ON synti”,
Olen kaksi kertaa kirjoittanut tästä aiheesta Tätä ennen en ole edes tutkinut onko ehkäisykieltoa raamatussa. Vasta täällä netissä käyty keskustelu on pakottanut minut tutkimaan tätä asiaa. Vaimoni kanssa emme ole ehkäisseet ja nyt olemme jo niin vanhoja, että se aika on ohi kohdaltamme.
Tämä asia on vaikea ja en olisi halunnut tästä kirjoittaa, koska tiedän, että moni tuomitsee kun en löydäkään tukea ehkäisykiellolle raamatusta ja ennen kaikkea itse hämmästyin tätä asiaa. Muutamat nimimerkit halusivat lukea, mitä mieltä olen tästä asiasta. Kun uskovalta kysytään uskon perusteita, on vastattava, ei voi jäädä hiljaa, ajatellen: ”vastatkoon minua viisaammat”.
Ry:stä erottamiseni jälkeen olen kamppaillut monen asian kanssa, asioiden joita Ry:n uskovaisilla pidetään, jos ei nyt ihan syntinä niin kuitenkin sopimattomana uskovaiselle (syntilista). Näitä oli esim. pitkä tukka, niinpä annoin tukan kasvaa – en tykännyt – menin parturiin. Pitkä parta – annoin parran kasvaa – en tykännyt siitäkään. Menin kirkkoon karvanaamana, kukaan ei minua tunnistanut, suntio oli kysellyt: ”Kuka oli se mustapartainen mies, joka lauloi ihan Heinon äänellä?”
Lapsuudessani oli myös tiukkoja uskovia, jotka pyrkivät tekemään sääntöjä uskovaisille. Äitini sanoi niitä ”karsinanaidaksi”. Tuohon aikaa uskovilla oli parta monellakin ja kukaan ei huomioinut miten pitkä tukka kenelläkin oli. Mutta naisiin nämä ”tiukkapipot” saivat kurin, vallankin ”kiharasynti” oli kadottava synti.
Tutkin kihara asiaa ja huomasin, että raamatussa onkin käännösvirhe ja siinä missä puhutaan kähärähiuksista tämä tarkoittaa palmikoita. Kun Paavali antaa pukeutumisneuvoja, ei hän nimeä erilailla pukeutumista synniksi: 1 Kor. 11:13 ”Päätelkää itse, onko naisen sopivaa rukoilla Jumalaa avopäin. 14 Opettaahan jo luontokin teille, että pitkä tukka on miehelle häpeäksi”.
Eli nämä on sen ajan ja sen aikaisen kulttuuriin liittyviä asioita, ei syntiä. Näytin nämä äidilleni (hänellä oli nuttura). Hän sanoi: ”Olkoon vain, minä pidän kumminkin nutturani!” Uskon, että hän ei olisi vanhalla iällä enää pystynyt, eli olisi tuntenut epävarmuutta, jos tukka olisi leikattu ja kiharrettu. Sanoin hänelle, että äiti saa pitää nutturansa hyvällä omallatunnolla, mutta sitä joka leikkaa ja kihartaa tukkansa, ei saa meidän tuomita.
Jos ehkäisy olisi syntiä, olisi Jumala sen meille selkeästi ilmoittanut! Ehkäisy ei tarkoita ettemme rakastaisi lapsia ja ottaisi heitä vastaan Jumalanlahjana. Mutta nyt kun ehkäisy saarnataan synniksi, laitetaan uskovat pakkosynnyttämään. Sanon, että kukaan äiti, eikä isä halua joka vuosi uutta vauvaa.
Tiedän tämän itsestäni, sillä olen rukoillut Jumalaa, että hän ei antaisi uutta vauvaa ennen kuin vaimoni ehtisi toipua ja vauva kasvaisi, eikä enää tarvitsisi äidin hoivaa niin paljon. Lienee Jumala ajatellut: ”Heino ei tuon vertaa älyä, ei vaikka on saanut ihan kohtalaisen järjen, järjen jolla tulisi suojella vaimoa, itseään ja koko perhettä”.
Laitan tähän lopuksi linkit aikaisempiin kirjoituksiini:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000042707361#22000000042707361
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000037740343#22000000037740343
Hyvin kirjoitit Heino.
Ja tämä:
"...moni tuomitsee kun en löydäkään tukea ehkäisykiellolle raamatusta ja ennen kaikkea itse hämmästyin tätä asiaa."
Joo minulle kävi samalla tavalla.Vaikka miten etsin,Raamatussa ei ole Jumala asettanut kristitylle vaatimusta suureen perheeseen. Ei Jumala myöskään ole kieltänyt ehkäisemästä. Näin se vaan on kun totuudessa pysytään.
SRK:n puhujat eivät ole itsekään kyenneet osoitttamaan miten ehkäisy olis Raamatussa kielletty. Luin tästä, hyvä sivusto:
http://scratchpad.wikia.com/wiki/Ehkäisy
äideille? Sen olisi parasta olla sellainen, jonne pitää kirjautua. Vertaistuki olisi erittäin tärkeää!
Meikäläisten naisten / äitien suljettuja palstoja löytää esim. KaksPlus -lehden nettisivun kautta. Mukaan päääsee vain live-verkoston kautta, tarvitsee saada joltain salasana.
Usein käytetään Vanhan Testamentin kohtaan Onanista esimerkkinä, mutta se koskee vain sitä, että Onan kieltäytyi siittämästä lasta, joka ei olisi ollut hänen "omansa", vaan hänen velivainajansa "oma". Se ei koske siis ehkäisyä.
Samoin käytetään sanaa, "Jumala on elämän ja kuoleman herra" perusteena, etei ehkäistä. Tuo sana ei ole kuitenkaan Raamatusta vaan joku myöhempi kirkkoisä (Cyprianus?) on näin sanonut.
Jos sitä taas miettii tarkemmin, niin silloin olisi kiellettyä käyttää lääkärin apua missään asiassa, vaan pitäisi luottaa siihen, että Jumala parantaa, koska "Hän on elämän ja kuoleman Herra". Mutta näinhän ei käytännössä ole. Kaikki vl:t käyttävät tarvitessaan lääkärin palveluja. Vain ehkäisyyn liittyvä lääkärin apu on kielletty, vaikka äiti olisi kuinka hajalla fyysisesti tai psyykkisesti. Siis ei mitään logiikkaa tässäkään asiassa.
Sen sijaan Raamatusta löytyy kuitenkin kohta, jossa sanotaan, että lapset syntyvät miehen tahdosta. Ei siis Jumalan tahdosta. Ja jos mies ei tahdo että lasta syntyy, niin se on hänen päätöksensä. Luepa Joh 1:11-13
11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,
13 jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta.
Siis Jumalanlapset syntyvät Jumalasta, mutta ihmisten ihmisen tahdosta.
Siis voit olla vapaa tuosta suoritususkosta, johon olet vl-aivopesun takia joutunut. Katso näitäkin kohtia Raamatusta ja mieti, mitä perää on vl-MIESTEN vaatimuksilla naisia kohtaan. Ei mitään perää. Tuollaisella vaikealla synnytyspelolla ja muillakin vaikeuksilla, mitä lasten kasvattaminen vaatii, on vain tekojen uskonnossa jotain merkitystä. Mutta Jumalan lapset ovat vapaat, ja Jeesus sanoo:
Matt.11:28-30
28 Tulkaa minun tyköni, kaikki työtätekeväiset ja raskautetut, niin minä annan teille levon.
29 Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne.
30 Sillä minun ikeeni on sovelias, ja minun kuormani on keveä."
Jeesus ei anna raskauta kuormia kenellekään, mutta vl-miehet antavat. Siinä on ero. Sinä palvelet vl-miehiä, mutta et Jeesusta, jos vain jatkat synnyttämistä vaikka et jaksaisi. Tee ratkaisusi ja ehkäise, se ei ole Jeesusta eikä Jumalan sanaa vastaan.
Ole siunattu, sisareni Herrassa:)
raskaasti karkeruus ,piilopilkka,rakkaudettomuus ei ole hyvän paimenen ääntä ollenkaan
ei todellakaan kiellä ehkäisyä.
Ehkäisykielto ja valheoppi, että Raamattu kieltää ehkäisyn, ovat pelkästään SRK:n röyhkeyden ja vl-naisten alaspainamishalun lopputulosta.
Olet Kristuksen asialla.
Jumalan Siunausta elämääsi
Kerropa missä kohden. Mielestäni kirjoitin hyvin rakkaudellisesti kärsivälle ja synnytyksiä pelkäävälle SRK:n lain alla vaikertavalle vaimoihmiselle.
Ja mikä katkeruus? Kerro esimerkki, että minäkin oppisin sen ymmärtämään. En minä ole katkera kenellekään, enkä ainakaan tästä asiasta;)
Piilopilkka?? Samat sanat. Mikä ihmeen pilkka? Minä vain Raamatulla osoitin vääriksi vl-ihmisten erittäin kestämättömät perustelut ehkäisyn kieltämiselle.
Olisi ihan kivaa, kun pystyisit todistamaan kirjoitukseni tekstin
a) vääräksi ja
b) mistä nuo väitteesi näkyvät kirjoituksessani.
Jos et pysty näitä tekemään, pidän sinua ala-arvoisena puskahuutelijana, ethän edes kehdannut panna nimmariasi esiin.
Mutta "se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa".
Yritä nyt pystyä parempaan;)
ja ivaa,vihaaja rakkaudettomuutta
painanut kirjoituksiasi aiemminkin ja ny huomasin aika annoa ylimielisyyyttä sinun sdydämmeen on jäänyt karvasjuuri joka ei ole hyväki vaan kasvaa isoksi möykyksi kun et näe omia virheitään ja vääräähenkeä vääräksi ja piilopilkasta että niissä kohtaanselvästi om jossa et Raamatulla vastaa niin kyllä muuten ovat asiallisia kirjoituksesi enemmmän kuin jonkun toisen
kertominen ja vl-naisten puolustaminen SRK:n valheilta ja mielivallalta "ivaa, vihaa ja rakkaudettomuutta"?
Oletko jossakin SRK:n johtotehtävissä?
Miksi toistat itseäsi? Voisithan ottaa jonkun kohdan kirjoituksestani ja todistaa sen Raamatulla vääräksi tms.
Mutta sinun kirjoituksestasi voi sanoa ihan selvästi, ettet edes yritä käsitellä aiheena olevaa asiaa etkä minun vastauksiani siihen, vaan suurennuslasilla koetat etsiä vikoja minusta, mutta et kirjoituksestani. Tämän keskustelun aihe ei ole minä, vaan vanhoillislestadiolaisuus ja nyt väsynyt äiti ja siihen liittyvä. Jos sanot toista katkeraksi, sinun täytyy osoittaa se kristallinkirkkaasti.
Nyt kun lähdit toista kirjoittajaa vikovalle linjalle, niin voin sanoa minäkin, että sinussa on vikova ja kuiva henki, se paistaa kirjoituksestasi erittäin selväsi;)
Kirjoituksesi ei vastaa ollenkaan Henkeen;)
koston meininki päällä ja näin ollen näistä kirjoituksista ei ole hyvänpainen ääntä ollenkaan ja karvasjuuri on kasvanut teidän sydämmeen ja lisäätte näihin sitten omiaan ja niin on sitten pilkka valmis jota kylläkin ette itse sokeilla silmillänne näe
eivät ole raamatusta vaan itse keksittyjä juttuja niin alat syyttämään piilopilkasta jne.
huhu aikamoista teidän pyhyytenne on...
vl-ukko mäkeen ja ala elää jos enää lapsilaumaltasi voit - olli voittonen kiittää nykypanostuksestasi srk-jumalan eteen!
Hei!
Samoja mietteitä täälläkin kun kaveriporukassa osalla tosi vaikeaa asian suhteen. Paljon olemme jutelleet, mutta vastausta ei saa mistään. Itse olen jutellut myös sellaisten kanssa jotka eivät itse ole enää tai ole koskaan ollutkaan samassa tilanteessa. Kun kysyt sitä raamatun kohtaa, niin vastaus on jotain ympäripyöreätä tai viitataan ensimmäiseen uskonkappaleeseen, joka menee suunnilleen niin, että Uskon että Jumala on minut ja kaikki olennot luonut jne. Ja jos tuota ei kuulemma usko, on turha uskoa mitään muutakaan, kun siihen sisältyy kaikki. Jos et halua enempää lapsia, on turha edes yrittää, koska ei voi päästä taivaaseen jos uskon peruskysymyksiä ei usko!! Huh huh sanon minä, kymmenestä käskystäkin voidaan sivuuttaa tuosta vaan pari kohtaa, mutta ehkäisykysymys on aivan ehdoton!
Teoillahan sinne taivaaseen ei pitänyt päästä, mutta silti teoilla sinne pääsee uskovaisten mukaan! Ja toinen juttu on se, että jos seurakunta neuvoo olemaan ehkäisemättä, niin sille pitää olla kuuliainen, vaikka se neuvo ois mistä kotoisin! Ja kaiken vakuudeksi kun kysyjälle sanotaan, että sinähän kylvät eriseuran siementä ja olet heikoilla uskosi kanssa kun noin epäilet niin johan saadaan kysyjä hiljaiseksi. Ovelaa, eikö totta!Kysyjä tekee sitten itse omat johtopäätöksensä ja jatkaa samaan malliin riutuen kuin ennenkin, tai salaa käyttää jotain ehkäisyä!
miehisen aivoriihityöskentelyn tuloksena syntynyttä. Saattaapi olla joidenkin miesten mielestä mukavaa, jos nainen on tyhmä, tahdoton ja alistettu. Sehän voi olla aika eroottista.
Vl-naiset, muuttakaa elämänne suuntaa. Ei Jumala halua naisen olevan tyhmä, tahdoton ja alistettu. Sillä ei ole mitään tekemistä Jeesuksen sovitustyön kanssa.
Nauttikaa elämästä, harrastuksista, ulkoilemisesta, lukemisesta, uuden oppimisesta, laulamisesta, teatterissa käynnistä, lähimmäisistä...Se vl- syntilista, mikä aina välillä on tässä netissä näkynyt...huh,huh...pitääköhän se todella paikkaansa...vai onko jonkun kiusantekoa. ..Jos se pitää paikkaansa, käyttäkää nyt hyvät ihmiset järkeänne.
Hirveen monet ehkäisee nykyään. Salaa tietty. Mutta se on tavallaan aika tiedettyäkin. Ei vaan puhuta. Ei kannata/tarvi hötkyillä tästä.
Hyvää tässä on ainakin se että kirjoittaminen ja sydämesi tuntojen purkaminen tässä hetkessä nimettömänä hieman mieltäsi helpotti... Olet kyllä todella oikeassa tässä:
"...Miehillä on moninverroin helpompaa ja mutkatonta.Meillä naisilla on ihan liikaakin tekemistä ja huolehtimista. - - Nuorempana sitä unelmoi, mitä minusta tulee isona..."
Saari kirjoitti Helsingin Sanomiin samasta asiasta:
"...Miessaarnaajien keho ei tule koskaan olemaan vaarassa liian monien keisarileikkausten vuoksi. He voivat huoletta tehdä elämässään suunnitelmia yhdeksää kuukautta pidemmälle. Lestadiolaisnaisten todellisuus on toinen.”
http://freepathways.wordpress.com/2009/04/05/ehkaisykiellosta-on-muodostunut-tabu/
lasta, joista 6 menee maailman turuille. Kun ne kuusi voisit hoitaa parhaan kykysi mukaan ja rukoillen.
Oikein hyvää ja Taivaan Isän siunaamaa pääsiäistä myös sinulle väsynyt nainen 49, tuntemisistasi huolimatta.
Neuvomaan minusta ei ole, enkä miehenä pysty sisäistämään naisen ajatusten maailmaa, ainoastaan pinnalta aistimaan.
Kirjoituksesi herätti minussa muutamia ajatuksia, joten etenen kirjoituksesi mukaan.
Mieleeni eittämättä nousi Loot`n vaimon kohtalo, kun hän kiellosta huolimatta taakseen katseli. Ei sieltä sielunvihollinen näytä kuin epäonnistuneen matkaajan virheet, murheet ja tämän maailman mukavuudet.
Kun puhut pelostasi synnyttää en vähättele pelkoasi vaan päinvastoin tiedän tunteesi olevan aitoa ja totta. Pelkoa olen itsekkin tuntenut lukemattomia kertoja, jopa niin, että olen aloin pelätä työtä josta leipäni hankin.
Tuskin on sellaista uskonkilvoittelijaa, joka ei huonouttaan tuntisi päivittäin, olipa isä, äiti, murrosikäinen lapsi, yksinäinen aikuinen tai vanhus. Ei, ei pääse rintaansa kohottamaan omalta puolelta onnistuneena.
Kirjoitat, että miehillä olisi helpompaa. Voin vakuuttaa, ettei yhtään helpompaa kuin naisella. Kuinka usein miehenä olenkaan tuntenut murhetta, kun perheessä ei ole kaikki hyvin. Itsesyytökset ovat olleet raskaita, vaikka ei olisi itse perheelleen murhetta saattanut.
Hyvin monessa perheessä, miehen, vaimon, lasten, yksinäisten vanhusten ja ihmisten taivaalle on kerääntynyt murheen mustia pilviä peittämään elävää taivastoivoa.
Niin tänäkin pääsiäisenä paras lohtu löytyy armolähteestä, jonka reunalta löytää matkaystävien jalanjälkiä. Sieltä saadessa ammentaa, kirkastuu toivon taivas, avaten näköaloja, kuinka paljon voi vanhurskaitten esirukoukset, itse Elämän Herran ollessa suurin rukoilija puolestamme.
"Kirjoitat, että miehillä olisi helpompaa. Voin vakuuttaa, ettei yhtään helpompaa kuin naisella"
Ehei miehellä on ainaski yhtä kovaa kun naisella joka synnyttää!!! on sulla kovaa poju voi voi
Tällaiset jormat voi viedään saunantaa ja ...
pitkästi kirjoitusta ilman että sanot mitään no sitä vl.puhujatkin tekee saarnasta saarnaan.
monta hyvää lohdullista puheenvuoroa käytetty, mutta kirjoitus herätti vahvoja muistoja itsellänikin.
Nuo ajat ovat jo kohdallani takana, mutta pelon muistan.
Synnykseksen pelko pani itseni ajattelemaan, mitä kaikkea sitä oikeastaan pelkää , kun pelkää lähestyvää synnytystä.
Selvisi osittain jälkeenkin päin , että pitkälti oli kysymys lisääntyvän vastuun pelosta.
Ei ollut todellakaan kyse pelkästä synnytyksestä.
Hyvinkin sujunutta synnytystä olo on pitkään hauras ja heiveröinen. Lepääminen jää usein riittämättömäksi, kun huollettavana on iso perhe.
Fyysisesti heiveröisenä ja henkisesti herkässä tilassa lisääntyvä vastuu näkyy usealla tavalla arjessa. Kasvavia pyykkivuoria, painavampia ruokakasseja, lisää valvottuja tai huonosti nukuttuja öitä, lisää yksinäisiä päiviä ilman aikuista seuraa jne.
Puolisolle ja itselle lisää taloudellisia paineita.
Lisää vuosia siihen ketjuun, jolloin tuntuu kuin kulkisi pallo jalassa sidottuna.
Riitänkö kaikille ja kaikkeen? Jaksanko ja ehdinkö?
Ei aina uskonut Jeesuksen sanoja:"Älkää mistään murehtiko."
Toisaalta: tahtooko Jumala antaa isompia kuormia kuin jaksamme kantaa(?)
En pitäisi ehkäisyn ajatusta poissuljettuna, jotta jaksaisit iloita sinulle annetuista lapsista ja puolisostasi.
Senkin haluan vielä sanoa, että ei ole ollenkaan tavatonta, että ei aina jaksa iloita syntyvästä lapsesta, oli lapsi sitten ensimmäinen tai kymmenes. Olipa äiti uskova tai ei.
Hyvää pääsiäisen jatkoa ja voimia tulevaan koitokseen ja sen jälkeiseen elämääsi.
Kiitos teille ihanat ihmiset! Kannustavaa palautetta.Tiedän että jokaisen viestin takana on oikeita ihmisiä.On valtavan rohkaisevaa, että voimme jakaa kokemuksia ja ihan tuntemattomina vielä.Otan ehkäisyasian puheeksi miehen kanssa nyt uudestaan.Olen kyllä joskus rukoillut, kun en ole tuntenut jaksavani, että sulje Jumala minun kohtuni.Ja niin sulkeutui joksikin aikaa, meni kaksi vuotta enkä tullut raskaaksi.Jumala todella kuulee ja vastaa rukouksiin!Meillä kun on lapsesta saakka opetettu, että lapset ovat Herran lahjoja, kohdun hedelmä, niin sitä taustaa vasten on vaikea alkaa itse keplotella.Uskovaiset ymmärtää mitä tarkoitan.Paine ja vastuu on kova.Naisen kohtalo jos menee naimisiin on tällainen.Kiitos kaikille vastanneille, eiköhän se tästä taas kirkastu,ulkona on ihana ilma.Vien pienimmät pihalle leikkimään ja nukkumaan toisen kun tuo nuhakuumekkin näyttää jo hellittävän.Lämpimin ajatuksin: Minä, nainen ja äiti.
Hyvä väsynyt,
sinun elämäsi on yhtä arvokas kuin syntymätön. On synti olla huolehtimatta omasta elämästä, jonka olet lahjaksi saanut, ja omasta hyvinvoinnistasi. Ehkäisy ei ole synti, vaan se, että uhraat elämäsi. Ehkäisyyn et tarvitse kuin omantuntosi luvan, et kenenkään toisen ihmisen, edes uskovaisen.
Voimia sinulle!