Pakkelointi metallin päälle??

Apua aloittelijalle.

Hei, jos on poistanut ruosteen hiomalla täydellisesti, niin voiko pakkelin levittää suoraan puhtaan metallipinnan päälle? Vai olisko järkevää laittaa pohjamaali ihan ekaksi? Kysymys on muutaman neliösentin paikkauksesta.

3

3871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • montaa mieltä.

      Itse ainakin vetäisin siihen paljaalle ruostevapaalle pellille ensin happopohjamaalin. Sitten siihen happopohjamaalin päälle 1k pohjamaalin. Sen jälkeen vasta pakkelit tai oikeastaan en kyllä enää sortuisi tavallisiin mössöihin vaan käyttäisin jotain laadukasta lasikuitupakkelia. Siihen pakkelin päälle sitten hiottava pohjamaali ja lopuksi pintaväri ja lakka.

      Jotkut taas saattaisivat vetää sen pakkelin suoraan siihen paljaalle metallille. Voin kertoa, että siinä on suuri todennäköisyys, että se ruoste muhii siellä pakkelin kanssa ja tulee lopulta muiden maalien läpi esille.

      Tälläkin hetkellä omasssa autossani on joitain kohtia mitkä kukkivat iloisesti ruosteesta. Niiden kohtien pohjatyöt tuli tehtyä jokunen vuosi sitten tuolla jälkimmäisellä tavalla.

      Voin kertoa, että kiinnostaa aivan helvetisti lähteä korjailemaan omia möhläyksiä Ehkä kesällä sitten.

      • pelti Spede

        Ilman muuta paljaalle pellille!Ensin vaan kaikki ruosteet pois esim.pienellä hiekka/alumiinisilikaatti puhalluslaitteella jolla saat kaikki pienetkin kolot puhtaiksi ja sitten vielä koko alueen kunnolinen karhennus.Sen jälkeen kittaus,hionta ja hiomaväri eli täyttävä pohjamaali.Koska kitit eivät välttämättä tartu maalien päälle kunnollisesti!


      • sanoi mäyräkoira kun muniaan
        pelti Spede kirjoitti:

        Ilman muuta paljaalle pellille!Ensin vaan kaikki ruosteet pois esim.pienellä hiekka/alumiinisilikaatti puhalluslaitteella jolla saat kaikki pienetkin kolot puhtaiksi ja sitten vielä koko alueen kunnolinen karhennus.Sen jälkeen kittaus,hionta ja hiomaväri eli täyttävä pohjamaali.Koska kitit eivät välttämättä tartu maalien päälle kunnollisesti!

        nuoleskeli. Se happopohjamaali syövyttää osan siitä peltiin jääneestä ruosteesta ja eristää jäljelle jääneet kohdat ja pellin muutenkin täydellisesti ympäristöstä. Uutta ruostetta ei enää pääse syntymään kunnes jokin mekaaninen rasite vahingoittaa suojaavaa kerrosta. Happopohjamaalin pääle ei välttämättä kannata vetää sitä pakkelia, koska siinä on mahdollisuus kemikaalisiin reaktioihin. Sen takia happopohjamaalin ja pakkelin väliin kannattaa laittaa tvallista kunnollista pohjamaalia.

        No jos nyt väkisin haluaa vetää sen pakkelin suoraan peltiin, niin tosiaan siinä ei saa olla yhtään ruostetta. Muuten homma menee vituiksi.

        Ensimmäinen tapa on varmempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7229
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3831
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3420
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2562
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      2376
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2352
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2246
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2149
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1878
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1809
    Aihe