Hei, jos on poistanut ruosteen hiomalla täydellisesti, niin voiko pakkelin levittää suoraan puhtaan metallipinnan päälle? Vai olisko järkevää laittaa pohjamaali ihan ekaksi? Kysymys on muutaman neliösentin paikkauksesta.
Pakkelointi metallin päälle??
3
4109
Vastaukset
- montaa mieltä.
Itse ainakin vetäisin siihen paljaalle ruostevapaalle pellille ensin happopohjamaalin. Sitten siihen happopohjamaalin päälle 1k pohjamaalin. Sen jälkeen vasta pakkelit tai oikeastaan en kyllä enää sortuisi tavallisiin mössöihin vaan käyttäisin jotain laadukasta lasikuitupakkelia. Siihen pakkelin päälle sitten hiottava pohjamaali ja lopuksi pintaväri ja lakka.
Jotkut taas saattaisivat vetää sen pakkelin suoraan siihen paljaalle metallille. Voin kertoa, että siinä on suuri todennäköisyys, että se ruoste muhii siellä pakkelin kanssa ja tulee lopulta muiden maalien läpi esille.
Tälläkin hetkellä omasssa autossani on joitain kohtia mitkä kukkivat iloisesti ruosteesta. Niiden kohtien pohjatyöt tuli tehtyä jokunen vuosi sitten tuolla jälkimmäisellä tavalla.
Voin kertoa, että kiinnostaa aivan helvetisti lähteä korjailemaan omia möhläyksiä Ehkä kesällä sitten.- pelti Spede
Ilman muuta paljaalle pellille!Ensin vaan kaikki ruosteet pois esim.pienellä hiekka/alumiinisilikaatti puhalluslaitteella jolla saat kaikki pienetkin kolot puhtaiksi ja sitten vielä koko alueen kunnolinen karhennus.Sen jälkeen kittaus,hionta ja hiomaväri eli täyttävä pohjamaali.Koska kitit eivät välttämättä tartu maalien päälle kunnollisesti!
- sanoi mäyräkoira kun muniaan
pelti Spede kirjoitti:
Ilman muuta paljaalle pellille!Ensin vaan kaikki ruosteet pois esim.pienellä hiekka/alumiinisilikaatti puhalluslaitteella jolla saat kaikki pienetkin kolot puhtaiksi ja sitten vielä koko alueen kunnolinen karhennus.Sen jälkeen kittaus,hionta ja hiomaväri eli täyttävä pohjamaali.Koska kitit eivät välttämättä tartu maalien päälle kunnollisesti!
nuoleskeli. Se happopohjamaali syövyttää osan siitä peltiin jääneestä ruosteesta ja eristää jäljelle jääneet kohdat ja pellin muutenkin täydellisesti ympäristöstä. Uutta ruostetta ei enää pääse syntymään kunnes jokin mekaaninen rasite vahingoittaa suojaavaa kerrosta. Happopohjamaalin pääle ei välttämättä kannata vetää sitä pakkelia, koska siinä on mahdollisuus kemikaalisiin reaktioihin. Sen takia happopohjamaalin ja pakkelin väliin kannattaa laittaa tvallista kunnollista pohjamaalia.
No jos nyt väkisin haluaa vetää sen pakkelin suoraan peltiin, niin tosiaan siinä ei saa olla yhtään ruostetta. Muuten homma menee vituiksi.
Ensimmäinen tapa on varmempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1285744
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962549- 1342467
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv72066- 121323
- 581055
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍81032- 51912
- 76825
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101815