Juhlapyhät on ikäviä hyljätylle. Kolmen lapsen isänä, joka on hyljätty.eli lasten aikuistuttua isä ei ollut enää tarpeellinen muulloin kuin rahan anto aikaan. Isä odottaa ja toivoo,että joku muistaisi,kun on juhla pyhätkin. Mutta ei kukaan muista vanhaa yksinäistä...Isää. Tosin oma on syyni,olen liikaa rakastanut,olen liikaa antanut omaa rauhaa, olen ruma,jota lapset häpee.
Olen vihattu, tosikko ukon kääkkä.Jo monta vuotta ilman lapsia,vieläkin itken ikävääni kun lapseni ei muista ja käy katsomassa. Eikä lapseni kutsu minua omiin juhliinsa koskaan.
Myönnän minun on vika,vaikka en ole tiedä mitään pahaa tehneenikään,vain liikaa rakastanut.
Kysyttäessä eivät myös ole mitään syytäkään sanoneet.
Lapset muistakaa vanhempianna ja isääkin koska silläkin on tunteet,vaikka se onkin ukon jurrikka. Sekin yksin itkee ja odottaa.
Hyvää pääsiäistä kaikille.
Ikävää
6
851
Vastaukset
...kutsua lapsiasi (ovatko jo isoja) vuorotellen luoksesi,niin siten voisit heidän kanssaan jutella ilman ulkopuolisia häiriötekijöitä.(taustoistahan en tiedä...)
- ja kutsu
syömään. Jos et osaa laittaa ruokaa, osta jostain pitopalvelusta tms. ruokaa.
Oletko kertonut heille selkeästi, että sinusta olisi kiva jos he kävisisävät useammin, ja että tunnet itsesi yksinäiseksi. Jospa he ajattelevat, että sinulla pyyhkii ihan hyvin itsesksesi. Onko ex-vaimosi morkannut sinua lapsille, onko se muokannut heidän käyttäytymistään.
Nuorilla on niin paljon menoja, ei aina muista ajatella vanhempiaan, vaikka niistä tykkäisivät. Nykynuoret on niin kaverisidonnaisia. Niiden kanssa pyöritään, vanbukset nakataan nurkkaan. - Mestaroiva,
ja kutsu kirjoitti:
syömään. Jos et osaa laittaa ruokaa, osta jostain pitopalvelusta tms. ruokaa.
Oletko kertonut heille selkeästi, että sinusta olisi kiva jos he kävisisävät useammin, ja että tunnet itsesi yksinäiseksi. Jospa he ajattelevat, että sinulla pyyhkii ihan hyvin itsesksesi. Onko ex-vaimosi morkannut sinua lapsille, onko se muokannut heidän käyttäytymistään.
Nuorilla on niin paljon menoja, ei aina muista ajatella vanhempiaan, vaikka niistä tykkäisivät. Nykynuoret on niin kaverisidonnaisia. Niiden kanssa pyöritään, vanbukset nakataan nurkkaan.kielteinen suhtautuminen ei edesauta asiaa. Suhtaudutko heihin positiivisesti, kiitellen ja kannustaen. Vai pahantuulisen marisevasti, mikään heidän tekemänsä ei ole presiis hyvää.
Positiivisuus tuo luo, negatiivisuus karkottaa. Tämä on nyrkkisääntö kaikessa kanssakäymisessä.
Toivottavasti saat suhteet lähemmiksi! Hyvää Pääsiäistä!
- liikaa minäkin
Olisimmeko tosiaan liikaa rakastaneet..liikaa antaneet lapsillemme.Olemme sitä ikäpolvea että meillä itsellämme ei ehkä ollut liikaa mitään ja halusimme antaa lapsillemme mistä itse jäimme ilman. Olen äiti joka vieläkin antaa lapsilleen pienestä eläkkeestä minkä suinkin voi, mutta koskaan en edes kiitosta saa ..kotiinsa he eivät koskaan kutsu vaikka itse perheineen käyvät juhlapyhinä syömässä. Kuitenkin rakastan heitä vaikka kyyneleet valuvat....koska haluaisin heidän huomaavan yksinäisen äidin..Voimia Sinulle.
- Yksinäinen isä
Olen kutsunut yhdessä ja erikseen,houkutellut kesän viettoon huvilalle yms, mutta ei käy heille. Olin ns. yksinhuoltaja isä eli lapset olivat luonani eron jälkeen melko pienestä lähtien. Elämä piti olla kaikin puolin hyvä ja olikin heidänkin mielestä silloin kun luona olivat ja leipääni söivät. Muutuin pahaksi sen jälkeen kun he muuttivat omaan elämään ja kai äitikin pääsi jonkin verran vaikuttamaan. Mutta en syytä häntä sen paremmin kuin lapsianikaan,vaan oma on vika. Miksi syyttäisi muita,kun ei tiedä mistä moinen johtuu.
Mutta on vaan hauska huomata miten kasvattajaa arvostetaan,kun ei kutsuta lastensa ristiäisiin tai muihin sellaisiin. Juoru ämmien kautta saan kuulla,että olen tullut ukiksi jo kolmannen kerran. Sadan metrin päässä naapurissa kuulemma käydään.mutta luokseni ei kiireiltä kerkeä.
Olen heitä kannustanut ja auttanut kannustanut kaikin tavoin.Kouluttautumisessa edesauttanut niin rahallisesti kuin henkisesti. Ei maisteri juhliin kutsuttu, äiti kylläkin kelpasi kalja tölkkeineen.
Mitäpä tuosta,ottaa vaan välillä luonnonpäälle aika rankasti. En survoudu väkisin. - algete
Tänä päivänä ihmiset ovat niin kiireisiä ja omissa ympyröissään, että heille aiemmin läheiset tahtovat unohtua. Sinäkin etsit syitä itsestäsi, niin tai näin, mielestäni tärkeintä on rakkaus. Oletko myös selvästi sanonut lapsillesi, rakastavasi heitä? Usein osoitamme rakkauttamme tekojen-,mutta emme sanojemme kautta, välittämistämme. Mielestäni voisit kirjoittaa kirjeen lapsillesi ja siinä kertoa,tunteistasi ja ikävästäsi heihin. Kertoa myös, että isät ovat joskus vähän jurrikoita, joten tunteet eivät ehkä välity aina oikeala tavalla. Pyydä myös,olisiko joskus mahdollista tavata saman pöydän ääressä ja keskustella yhdessä, miltä teistä kaikista tuntuu. Sopia joitakin tapaamisia, vaikkapa traditioiksi esim. yhtä pääsiäisen päivistä. Kaikkea hyvää sinulle ukon jurrikka, olet aloittanut avautumisen, kun olet kertonut yksinäisyysestäsi. Jatka samoin myös lastesi suuntaan,vaikka koetkin sen ehkä vaikeaksi. Aina kannattaa yrittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1102989Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171892678Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina612129Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11421Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2231332Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät221310Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31091Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115880Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103853Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3852