mikä avuksi koti oloissa?

ruostekorjausta?

Hei!
Tuossa pari vuotta sitten ostin nissan almera 2003 jol ajettu reilu 100tkm. no muuten hyvä auto mut viime kesänä huomasin kun pesin helmoja pesurilla että perhana vie on tehnä tehtävänsä kun on ajettu hiekkateitä pirusti sil autolla ja ilman eturoiskeläppii jotka itse laitoin heti kun ostin kyseisen auton. Eli pohja maali kuulti koko helman matkalta sekä takaovien kohdalla oleva helma liitos tai sauman kohdasta ol maali lähtenä ja ruostuna niin hioin sen ja puhistin tinnerillä ja ruosteen estopohjamaalia alle ja sitten punasta maalia spraylla päälle pari kerrosta ohjeiden mukaan ja lakkaa pari kerrosta. No siinä on hyvin maalaukset pysynä missä ol viel pohjamaalia mutta nämä saumat on ruostuna nyt uudelleen.

Joten mites tämä homma kannattas tehdä näin kotioloissa? nuori ja työtön kun olen niin ei hirveemmin ole varaa lähtee merkkikorjaamollekkaan viemään autoa. Onko jotain hyvii vinkkei miten tämän saumakohdan sais pysymään hyvänä? Siis kyseesä ei ole viel paha ruoste kohta vaan pikemminkin ns. pintaruostetta?

Mutta kiitoksia kaikille jo etukäteen asiallisita vihjeistä

3

1303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JPM77

      Itse olen käyttänyt Mobitiven myymää POR15 systeemiä. Idea on seuraava:
      - hiotaan kaikki irtonainen ruoste ja sen päällä oleva maali pois
      - putsataan kohta rasvasta
      - neutraloidaan ruoste hapolla
      - maalataan päälle ilmatiivis kerros POR15 maalia

      POR15 päälle voi sitten maalata pintavärin kun käyttää tuohon tarkoitettua pohjamaalia.

      http://www.mobitive.com/por15.html

      Tärkeintä on tehdä nuo kaikki vaiheet kuten ohjeissa kerrotaan.

      • ruosteenmuunnin

        Mistä tahansa tarvikelliikkeestä ja vaikka Tarjoustalon autohyllystä saa useammankin merkkistä ruosteenmuunninta.

        Ohjeet ovat yleensä samat: irtoruoste harjataan pois ja sitten ruosteenmuunnin pintaan. Ruostuneet kohdat muuttuvat mustiksi aineen kuivuessa ja normaalisti tämän päälle voi vetää suoraan pohjamaalin.

        Olen kokeillut paria ruosteenmuunninta talven yli hangessa seisoviin ruostuneisiin teräsrakenteisiin (mökin vanhat metallikaiteet, TV-antennin maahan upotettu putki ja itse lattaraudasta hitsattu apupöydän runko) ja hyvin näyttää toimivan.

        Levitin suoraan ruosteenmuuntimen päälle sinkkipohjamaalin ja päälle pari kerrosta hammeritea eikä kolmessa vuodessa ole näkynyt ruostepilkkuakaan.

        En siis hionut noita kirkkaaseen metalliin vaan ainoastaan isommat irtoruosteet rälläkän kuppiharjalla pois koska kyseessä on mökille 1980-luvulla itse väsätyt metallirakenteet joilla ei niin kauheasti väliä ole.


    • suojata helmat

      on pestä ne erittäin hyvin ja raaputtaa ruoste pois ja kun saumat on ehdottoman kuivat (voi puhaltaa vaikka hiustenkuivaajalla jos ei tee hommaa kesähelteellä) sitten suihkutetaan ohutkerros kotelonsuoja ainetta ja päälle seuraavana päivänä alusta massaa. Alustamassaa voi laitta useapia kerroksi kun antaa kuivahtaa välillä. Tämä ohje siis helmalle siihen taitokseen asti, eli jää näkymättömiin. UUteen autoo kannatta laittaa heti kun sen ostaa sellaista helmpeltimassaa siihe taitokseen asti, helmapeltimassa ei kuitenkaan sovellu jos on ruostetta alla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2822
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2050
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1768
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      163
      1355
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1331
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      62
      1262
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      64
      1111
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1059
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1007
    Aihe