löytyiskö keneltäkään hyviä ideoita epäsuoraan valaistukseen? Esim.listaa yms. joita voisi itse rakennella seinään lähelle kattoa
Epäsuora
Valaistus
2372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
pelkällä listalla onnistua, paitsi jos haet hienoa pistemäistä led valoa, pistä seinään koolinki ja siihen kiinni puolikkaan C:n muotoinen kaari, minkä sisään piilotat loisteputket, niin siinä ihan ok epäsuoravalaistus.
Hei Itse olen kokeillut epäsuoraan valaistukseen lednauhaa. Valoteho aika hyvä ja se mahtuu pienen listan taakse ja sitä saa jostain paikoista aika edullisesti (itse maksoin 150E 5m rullasta). Sitten toinen vaihtoehto on toteuttaa taas listan taakse esim ohkaisella loisteputkivalaisimella (airamilla jatkos) se on myös aika littana ja hyvä valoteho. Siinä muutama vinkki.