On Eva.Levyn tiedättekin.Solistin esitys täysi kymppi.
Eipä ihme että Tuomas ym.teki päätöksen valinnasta solistiksi.
Se herkkyys,lataus kaikki mikä kuuluu äänestä,se on....siinä.
Olis mielenkiintoista kuulla se sama nykyään.
Kuulostaa varmaan vähän erilaiselta.
Vai kuinka.
Eipä ihme että Tuomas ym.teki päätöksen valinnasta solistiksi.
Se herkkyys,lataus kaikki mikä kuuluu äänestä,se on....siinä.
Olis mielenkiintoista kuulla se sama nykyään.
Kuulostaa varmaan vähän erilaiselta.
Vai kuinka.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vaikka "oikeat" metallifanit haukkuivat "Eva" biisin ja solistin valinnan katastrofiksi. Solistin valinnasta nostettu älä mölö kuvaa enemmän näiden "oikeitten" fanien pään sisältöä kun uuden solistin huonoutta. Säveltäjä on ikään kun elokuvaohjaaja joka valitsee henkilöt rooliin. Varmasti Tuomas haki vastapainoa tuohon kolkkoon kailotukseen, josta oli muodostunut jo bändin tavaramerkki. Uuden solistin tyttömäinen ääni ja naisellinen olemus on täysi vastakohta hieman kylmän kalsealle Turuselle.
parasta mitä bändille on ikinä "sattunut"!
onko kukaan miettinyt miksi Anette valittiin solistiksi siksi,että Marco pääsisi pätemään ja eiköhän se ole Marco joka NW firmassa on se joka määrää ( jos Tarja ei lähede niin lähden minä) Marcon omat sanat lehti haastattelussa
No ei ole mietitty ja mitäpä sillä on väliä miksi Tarja lähti. Oleellista on vain se, että hänestä päästiin eroon. Siis jos vielä vähän kerrataan, niin Tarjaa ei oikeasti kukaan kaipaa NW:n takaisin...lukuun ottamatta paria hörhöä jotka sitkeesti roikkuu vielä näillä sivuilla.
miten käy kun he lähtevät USA:n viimekertaihan oli katastrofi
oli aivan jotain muuta.Tämmönen tapaus.
kunhan turhutuneina keskustellaa edes jostain ;))
mitenkäs ne Ruususen daisarit ? Ja sakot ? Miten ne sovitetaan ??
Virheistä on opittu, ja Anette on prepannut itsensä esikuvaksi, bändiläiset ihailevat toisiaan, ja kaikki tahtovat tehdä musiikkiaan myössydämestä, ei vaan tekniikasta.
Muistutuksena alla taas linkkiä maaliskuun huippukeikkaan....katselkaa epäilijät täydellä ruudulla, ja äänentoistolla. Tsekatkaa pääasiassa, miten hienosti Anette eläytyy, ja viuhtoo menemään omalla tyylillään. Miten GLS:n keskellä, kun Anette on piipahtanut pyroja pakoon takavasemmalle, hänen lavalle palatessa yleisö hurraa hänelle ihan hurmiossa! KAtsokaa Tomaan, ja Marcon ilmeitä, kun tsekkailevat upeeta Anettea, ja Tuomasta, joka soitaessaan eläytyy, ja laulaa mukana. Ei kovin pahalta näytä, se on pakko myöntää.
JA jollei täällä takapajula foorumilla vielä tiedetty, Anettella on henkilökohtainen koutsi nykyään, joka hän näkee kotona ollessa joka viikko, ja kiertueella pitävät yhteyttä sähköisesti. Samoin Anettella on oma avustaja, joka kiertää mukana, toinen nainen, kaveri. Siinä vissiin syytä hänen uudelle itsevarmuudelleen, joka näkyi heti ja alkuunsa kun brixtonissa lavalle nousivat. Nyt hän on jotenkin vapautunut paineista, ja hän on vihdoin se laulaja, joksi hänet valittiin, ei kenenkään varjo.
JA juutuubin mielipiteitä kantsii kans kattella...voitte yllättyä, ihmiset tykkäävät Anettesta, tästä uudesta, ja itsevarmasta!
Ps. taiteellisena sieluna itsekin voin kertoa, et tällainen ihminen kokee tunteet voimakkaasti, minustya se tekee Anettesta aina vaan paremman tulkin.
http://www.youtube.com/watch?v=qh32J5YcI54&feature=channel_page
Anette näytti että Ghost Love Scoren voi esittää myös omalla äänellään ja osittain valssina. Lähinnä laulusta tuli mieleeni Kate Bush, Anetten ääni on paljon lämpimämpi kun maan sisariensa; Agnetha Fältskogin tai Marie Fredrikssonin.
Tätä ei kukaan olisi uskonut keväällä 2007. Ghost Love Score oli juuri se biisi jonka esitysten loppumista silloin surtiin...."kun uusi solisti ei pysty sitä laulamaan".
Ote Anetten haastattelusta keväällä 2007:
"En tykkää negatiivisista ihmisistä, joten yritän pysytellä positiivisten ihmisten seurassa jos se vain suinkin on mahdollista.En myöskään pidä siitä jos joku sanoo minulle etten voi tehdä jotain, koska ei ole olemassa mitään mitä minä en pysty tekemään! Kaikkihan on mahdollista jos sitä vain todella haluaa!"