Hei! Tietääkö kukaan voiko venäjälle viedä tuliaisina makkaratuotteita?
Venäjän tulli
Pirkko
163525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
senkun viet, jos et ihan takakontillista oo viemässä, matkatavaroitten sekaan jos muuten et uskalla, ei ne suomalaisten "tankkaajien" autoja paljon tutki, tulomatkalla enemmän on kiinnostusta, mitä on kyydissä.
Kiitos vastauksesta. Onko se kuitenkin kiellettyä?
kiinnostunut makkaroiden viennistä.Venäjän tulli saattaa olla periaatteessa jonkun tautimääräyksen takia.Käytännössä eivät ole kiinnostuneet.Jos kuitenkin ovat sano että menee lahjaksi.Joskus vuosia sitten joku nälkäinen rajamies saattoi `takavarikoida`jotain ruokatavaroita, mutta ei ainakaan minun kodalleni ole enää sattunut vuosiin.
Kiitos vastauksesta! Aion viedä vain pienen määrän.
aikaisemmin liha tuotteiden vienti eu:n alueelta oli kiellety.muttta kaikki ihmiset vievät tavaroita rajan yli,mitkä ovat kiellettyjä,joskus otetaan pois joskus ei.
Voko tulla muuta vaikeuksia, kun joutua luopumaan makkaroista?
Periaatteessa kaikki lihatuotteitten vienti on venäjälle ja sieltä tänne kielletty.
Itse kyllä aina vien,mutta ei ole kertaakaan käry käynyt.Ei siitä enää sakkoja saa,mutta tavarat kyllä menetät.
Hyvä juttu, etteivät sakota! Koitan olla hissukseen tullissa.
Venäläisille asia ei ole ongelma, he käyvät ostoksilla Suomen puolella ja vievät elintarvikkeet rajan yli ongelmitta (35kg sääntö kerran kuukauteen).
Imatra-Svetogorsk rajalla liikkuu elintarvikkeita paljon, samoin Lappeenranta-Nuijamaa, kun ruokaakin saa nykyisin taxfreenä niin kävivät paljon ennen Ruplan romahdusta täällä ostoksilla.
Ei tullia kiinnosta omaan käyttöön/ lahjaksi menevät makkarat.
suomalaisen ja venäläisen erottaa jo siitä että suomalaisella on kärrissä muutama ostos mutta venäläisen iso kärri on kukkurallaan ruokatavaraa.Sitten kauppa teippaa muovikassit kiinni ja antaa kuitin niin venäläiset saavat rajalla arvonlisäveron takaisin.
Hyvä, en hätäile!
Kun menin Pietariin Reebinillä tammikuussa, että niillä oli pusseja jotka oli teipattu kiinni ja kuitit kädessä jotka antoivat rahanvaihtajalle ja näyttivät saavan rahaa takaisin.
mukaan.Kerro sitten miten kävi kun tästä tuli tällainen mediatapahtuma.Hyvää matkaa makkarapötkylöiden kanssa.Harvoinpa täällä on yhtä makkarapötkylää noin tarkasti käsitelty.Ja ota useampi mukaan nyt kun on vauhtiin päästy.
Esiintyi yhteen aikaan semmoista, että kauppojen "viime tingan" poistot elintarvikkeissa, sekä ilmeisesti jo "myöhästyneet" teki kauppansa takaoven kautta "kotipossun kasvattajille" Venäjällä. Olin kuulevinani, että nämä menivät myyntiin ihan kuranttina naapurissa. Kyllähän jutut muuttuukin kylillä, ainakin meilläpäin. Se on kuiteskin faktaa, että jonkin aikaa rajan roskikset ei mahtuneet kiinni kun niin paljon oli karsittua "vientielintarviketta" yksityishenkilöillä kyydissä.
Joten tukkurit, tiedoksi, easy does it.
Pirkolle ei ole tämä varoitus tarkoitettu, vaan lähinnä kappale historiaa raukoilta rajoilta.
rohkaisusta. Lähden tästä makkaroiden ostoon! Kirjoittelen kun palaan.
makkarat on turvallisesti perillä Pietarissa. Kukaan ei kysellyt mitään, ei tarkastanut mitään! Pikkuisen jännitti kun vieruspaikkalaiselta takavarikoitiin allergialääkkeet. Joutui jäämään lääkkeineen Viipuriin sellvitteleen asioita. Pitää kuulemma toimittaa reseptit ja kuitit lääkkeistä ja viedä ne henkilökohtaisesti Viipurin tulliin, niin kertoivat. Mtkalainen joutui ajamaan taksilla Pietariin Viipurista kun Repin ei odotellut.