XP:n palomuuri

akka ratissa

Riittääkö XP:n oma palomuuri torjumaan nettihyökkäykset. Kait silläkin jotain pitäisi pystyä tekemään? Virustorjuntana on Avast.

6

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Defense

      Microsoftin Windows Xp sp3-palomuurissa on kaksi merkittävää puutetta: Se ei suodata lähtevää liikennettä, ja toinen ohjelma, kuten ovela mato, voi sulkea sen.

      Lähtevää liikennettä suodattavat palomuuriohjelmistot saattavat havaita muun muassa selaimen kautta asennetun vakoojaohjelman liikenteen ja varoittaa käyttäjiä. Windows-palomuurin suoja rajoittuu saapuvan liikenteen suodattamiseen.

      • akka ratissa

        Okei, tiedätkö jonku ilmasen palomuurin mikä toimii?


      • Heh.

        XP:n palomuuri valvoo sisään tulevan liikenteen, ja sen ansiosta kone ei saastu, joten ei ole mitään tarvetta valvoa ulos menevää liikennettä.


      • ei ole

        puute. Toka voi tapahtua joka turvaohjelmalle.


    • Se on palomuuri. Ei se tee muuta kuin estää sisääntulevan liikenteen halutuista porteista ja toimii ihan moiteettomasti.

      Hyökkäykset estetään normaaliin tapaan ylläpitämällä ohjelmistoja että ne on päivitettyjä eikä mitään yli kuukauden vanhoja.

    • Tässä sitä...

      juuri ollaan koneella kirjoittelemassa tälle ylen arvostetulle foorumille, joka on XP pro
      käyttiksellä. Tietoturvaa tarjoavat WIN palomuuri,AVAST! Home Edition, Threatfire sekä Malmwarebytes.

      Eipä ole ollut viruksia eikä basiliskoja kuten myöskään vaklareita. Että tämmöistä....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      59
      3321
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      1064
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      910
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      20
      890
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      800
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      734
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      44
      694
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      27
      692
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      28
      632
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      627
    Aihe