Voisiko joku VASTATA

Minua askarruttaa:

- onko vl /ry ainoa minkä kautta maailman ihmiset voi pelastua? Eihän kaikki osaa suomea kaan eikä teidän pohjaanmaan murretta. Olen seurannut vl-pasltoja j asiellä puhutaan oudoin sanakääntein, mm. uskon Jeesuksen päälle.

- miksi te sanotte itseänne uskoviksi? Muut ei ole.
5411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen seurannut vl-pasltoja j asiellä puhutaan oudoin sanakääntein, mm. uskon Jeesuksen päälle. ** Päälle ja päälle. Jeesus pitää uskoa Herraksi, ja Messiaaksi, kuten ristin ryöväri, muuten kaikki on vai höpötystä, ja mantraa.

- miksi te sanotte itseänne uskoviksi? Muut ei ole.** Kyllä He uskovaisia ovat, vaan ei pelastuvia Kristittyjä, siinä on se ylitsepääsemätön kuilu, Jeesuksen Herruus.

Saatankin uskoo Jumalaan, mutta ei Jeesuksen Herruuteen. Joten väännä siitä, kummalla puolella ovat.

Äänestä

täällä on Pyhä Henki, täällä saa uskoa synnit anteeksi. Täällä on Jumalan valtakunta.

Äänestä
  • kyllä jokaien saa uskoa ne anteeksi, mutta missä pelastuksesi.

    Miten oli ne sinun armolahjasi?

    Äänestä

edustaa saatanan valtakuntaa Suomessa.

Äänestä

ole nimestä kiinni Lars-Levi oli vain herätyksen tuoja...samaa uskoa ja oppia on ja on ollut aina nimestä riippumatta.

Esim. Väärähengellisyydessä ei tunnusteta Pyhän Hengen virkaa, vaan ainoastaan sanan virka.

Opetamme, ettei sananvirka synnytä Pyhää henkeä, vaan tarvitaan Pyhän Hengen virkaa:

Joh.20:21. Jeesus sanoi uudelleen: "Rauha teille! Niin kuin Isä on lähettänyt minut, niin lähetän minä teidät."

22. Sanottuaan tämän hän puhalsi heitä kohti ja sanoi: "Ottakaa Pyhä Henki.
23. Jolle te annatte synnit anteeksi, hänelle ne ovat anteeksi annetut. Jolta te kiellätte anteeksiannon, hän ei saa syntejään anteeksi."

2.kor.3:6. Joka meitä soveliaiksi tehnyt on Uuden Testamentin virkaa pitämään, ei puustavin, vaan Hengen; sillä puustavi kuolettaa, vaan Henki tekee eläväksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


asiallisesti kiitos kirjoitti:

Minua askarruttaa:

- onko vl /ry ainoa minkä kautta maailman ihmiset voi pelastua? Eihän kaikki osaa suomea kaan eikä teidän pohjaanmaan murretta. Olen seurannut vl-pasltoja j asiellä puhutaan oudoin sanakääntein, mm. uskon Jeesuksen päälle.

- miksi te sanotte itseänne uskoviksi? Muut ei ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu