raittiuskilpakirjoituksen 1-palkintona, Kirjailija Ernest Thompson-Seton kuuluu olleen partioliikkeen perustajia.
Lainasin kirjan jollekulle tuttavalle, enkä ole nähnyt sitä sen koommin. Kirjailijan taustasta tietämättä innostuin sankarista, joka oli aluksi äitinsä lellikki ja tekovaivainen, mutta miehistyi eräretkeilyllä vanhan intiaanin nseurassa.
Kirjasta tutustuin hyvin kuvailtuun eläinlajiin, jota nimitettiin valkohäntähirveksi. Nyt sitä on Suomessakin nimellä laukonpeura.
Tietääkö joku Rolfista salolla tai divarissa?
Rolf Salolla on
joskus ollut
1
603
Vastaukset
- H. Lettu
Mulla on tuo kirja mökillä, korjattuna. Kiinnostaako?
Hinnasta varmaan päästään sopimukseen.
Kirjoita att kirjakko at elisanet piste fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.614771Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2493588Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2593295Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1123243Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie322225- 1011558
- 1681194
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA761076Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril118986Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."34931