Taimissa

ehkä hometta

Kasvatan taimia ja ovat olleet kosteaassakin välillä. Nyt taimimullan päällä on sellaista vaalean ruskeaa. Onko se jotain hometta. Onko nämä erilaiset homeet olleet teillä riesana kun olette kasvattaneet taimia?

2

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varjolilja

      Hei, ajattelin juuri kysyä samaa asiaa. Minulla on sama ongelma joka vuosi. Olen käyttänyt erilaisia kylvömultia, mutta sillä ei näytä olevan merkitystä. Home ilmestyy pintaan reilun viikon päästä kylvöstä ja pölisee ja haisee, kun sitä yrittää pöyhiä pois. En tiedä mikä vaikutus sillä on taimiin, eivät ainakaan ole kuolleet. Olisiko liialla märkyydellä merkitystä, sillä kastelen mullan aina läpimäräksi ennen kylvämistä? Ensimmäiseksi home on ilmestynyt sanomalehdestä tehtyihin potteihin, mutta myös muoviruukkuihin. Olisiko kenelläkään neuvoja?

    • Multasormi 56

      Jos taimet ovat liian kosteassa niin saattaa olla että homeitiöt pääsevät niihin joko mullan tai ilman kautta.
      Yleensä käy sitten niin että home leviää nopeasti kasvilaatikosta toiseen.

      Jos tilanne on paha niin on mahdollista että koko kasvusto tuhoutuu, mutta on muutama keino yrittää auttaa tilannetta.

      Otin varovasti hiukan pintamultaa pois ja suihkuttelin multaa kasvien ympäriltä hyvin lievällä etikkaliuoksella, se auttoi kyllä niille jotka eivät olleet vielä kovin pahasti kärsineet homeesta.

      Uskon että joskus myös multapussissa on homeitiöitä niin paljon että multa homehtuu, vaikka asiaa kysyessäni ilmoitettiin että multa kuumennetaan niin että itiöt kyllä kuolevat.
      Myös laatikot ja purkit mihin kasvit kylvetään kannattaa pestä huolellisesti. Jos niissä on edellisvuotista multaa ne on saattaneet saada hometartunnan.

      Kun laittaa kasveja itämään kannattaa astioiden päälle laittaa muovikelmu, mutta heti kun kasvit tulevat pintaan pitää kelmuun tehdä hyvät tuuletusreiät tai ottaa kelmu kokonaan pois.
      Multaa kannattaa pitää koko ajan silmällä ja jos vähääkään näkyy merkkejä liiasta kosteudesta tai homeesta niin kelmu heti pois tai kunnon tuuletusaukot.
      Vuosien mittaan oppii näkemään mikä on liiallista kosteutta ja mikä vain tavallista muovin "hikoilua".

      Yhden ainoa kerran olen saanut todella pahan hometartunnan taimiini ja sinä vuonna koulin kukantaimia suihkupullon kanssa jossa oli lievää etikkaliuosta. Kaikki taimet eivät kestä sitä, mutta paljon muuta vaihtoehtoa ei ole jos ei halua käyttää myrkkyjä joita en suostu omissa kasveissani käyttämään.
      Sinäkin vuonna sain hyviä taimia, tosin vähemmän kuin ennen mutta pihassa oli niin esikasvatettuja hyötykasveja kuin kukkiakin ihan sopivasti:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      6060
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4294
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      106
      2037
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1485
    5. 54
      1205
    6. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1147
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      128
      1027
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      856
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      783
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      765
    Aihe