Olen kerännyt viimevuotisista samettikukista siemeniä ja ne ovat vaaleanruskeita ja kaupan siemenet tämä sama osa on siis hyvin tumma eli musta? Toimiiko nämä mun siemenet kun ovat ihan erivärisiä kaupan siemeniin nähden?
samettiruusun
2
490
Vastaukset
että ottamasi siemenet eivät ole olleet tarpeeksi tuleentuneita, siis kypsiä. Mutta voivat itää silti. Kylvä reilummasti, jos taas tulee liikaa taimia, niin pian niitä harventelee.
- Multasormi 56
Viime kesä oli kovin sateinen ja viileä ainakin täällä päin suomea. Tuntui että siemenet eivät millään meinanneet tuleentua.
Osa saattaa olla pilalla, mutta kylvä siemeniä runsaasti ja jos saat tänä vuonna ne kasvamaan ja kukkimaan niin odota niin kauan etä siemenet ovat varmasti valmiita poimittaviksi.
Olen kyllä huomannut että myös vaaleammat siemenet itävät, en tiedä syytä siihen miksi jotkut jäävät vaaleammiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64165Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952303Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J61999Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38861Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186860- 47854
- 34831
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119785- 36776
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772