Tekstiviestien lähetys?????

a-puva

Miten lähetän tekstiviestin Espanjassa olevalle kullalleni? eli mikä etuliite tarvitaan? Pikasita vastausta odotan, kiitos- Entä jos hän lähettää minulle viestin tänne Suomeen?

6

4205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on sulla ongelma

      Suuntanumero riippuu siitä, minkä maan liittymä kullallasi on.
      Jos espanjalainen liittymä niin eteen 346, jos suomalainen liittymä ei tarvitse mitään numeroa vaan normaali puhelinnumero.
      Jos hän lähettää sinulle ja sinulla on suomalainen liittymä, niin hän laittaa numero eteen 358 (numerostasi ensimmäinen nolla jätetään pois).

      • korjaus

        kröhöm... espanjaan soitettaessa/tekstaria laitettaessa eteen laitetaan 34, ei 346


    • kitsy

      Miten voi lähettää Lontooseen viestiä suomesta? Jos lähetän viestiä normaaliin numeroon , se ei mene perille. Täytyy siis olla suuntanumero, mikä se mahtaisi olla viestien lähetykseen? :) Vastaattehan pian kiitos.

      • Mensaje

        Jos vastaanottajalla on sikäläinen liittymä suuntanumero on silloin 44, eli 44 ja puhelinnumero. Jos sensijaan lähetät viestin suomalaiseen liittymään niin viesti menee kyllä perille ihan Suomen suuntanumerolla 358 eli 358 ja eka nolla pois operaattorin tunnuksesta ja puhelinnumero.

        Ehkäpä oletkin jo saanut viestisi perille.


    • bubblegumgirlz

      jos numerossa ei ole suuntanumeroa eli Suomen tapauksessa 358 lähettyykö viesti vai näkeekö viestin saaja sen vasta Suomessa? Itse matkustin muutama vuosi sitten Tallinnaan uuden vuoden aikaan ja ystäväni oli toivotellut uusia vuosia tekstiviestillä, jonka sainkin puhelimeeni vasta Suomeen palattuani. Olisiko kyseessä voinut olla suuntanumeron puutos vai kenties vain vika puhelimessa. Minulla oli ja on vieläkin kyllä ihan ehjä ja toimiva samsungin älypuhelin joten en usko että vika on ollut siinä. Voiko tekstiviestin lähettäminen/vastaanottaminen epäonnistua eri merkkisten puhelimien takia? Kaipaisin nopeaa vastausta joltakulta joka osaa asiassa autaa!

      • Realista

        Sinäpä taidatkin oilla oikein Pesunkestävä Romantikko, kun uskot että viisikin (5) vuotta vanha suhe on yhä voimissaan....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2544
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2356
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2323
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      22
      2023
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1759
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1559
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      16
      1261
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1103
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      947
    Aihe