Elämästään voi tehdä vaikean monella tavalla. Esim. ryyppäämällä itsensä ongelmiin ja sen jälkeen raitistumalla. Vaikeata on oli sitten juoppo tai raitistunut sellainen. Mitäs muita konsteja vaikeuttaa elämää tiedätte?
Vaikea
Elämä..
5344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joutilaan on paljon helpompi saada aika kulumaan kun ottaa välillä kuppia. Virkistäähän se mieltäkin.
Ja siitä sitten voi tulla juopoksi. Itellä ollut pari kertaa about viiden vuoden työttömyysjaksoja. Aika heikossa hapessa ja puolijuoppo sitten loppuaikoina.Vaan onneksi sitten on aina jotain kehittynyt. Ja töissä kun ei voi kännissä olla, viinan juontikin on normalisoitunut.
Tässä tullut rännättyä kovin reippaasti viime vuosina. Nyt on onneksi taas jotain kiikarissa. Koittanut selvitellä itseään työkuntoon. Mun hommissa pitää ajatuksen olla kirkkaana.
Tosin paljon melkopuleja duunareita, jotka on pirun hyviä ja luotettavia työläisiä. Työ pitää niitä pinnalla. Yks tuttu koneyrittä sanoi aikanaan, että vaikka katetta nyt ei oka hommasta oikein kerrykkään eipähän tarvitse juopotella.
Tietenkin sitten net, jotka juovat työnsä jne. Mutta ei niitä niin hirvittävän paljoa ole. Ei kerkee juomaan kun on muutakin tekemistä.
helvetin vaikean ilman juomistakin.
Teen itselleni kaikenlaisia kahleita ja rajoja, mitä voin tehdä ja mitä en(riippuen tietenkin siitä et mitä muut ajattelee) ja siitä taas seuraa se et juovuksissa ei tarvitse paljon miettiä muiden ajatuksista joten molempi parempi?!
Vaikeuden kokemus on yksilöllistä. Joka tapauksessa, mielestäni omalla asenteella voi vaikuttaa huomatavasti siihen, miltä eläminen tuntuu.
Jokaisen elämä on juuri sellaista kuin se kulloinkin on, ei enempää eikä vähempää. Vaihoehtoja on kaksi: ihminen joko hyväksyy tilanteensa ja elää suhteellisen tyytyväisenä, tai sitten on tyytymätön ja haluaa parannusta. Aika usein pallo on henkilöllä itsellään, jos halua löytyy.
Jotta tämä vuodatus pysyisi tämän palstan aihepiirissä edes nimellisesti: paljon on niitäkin, jotka kieltävät todellisuutta esim. juomalla sitä hetkellisesti paremman tuntuiseksi.
Kattelin eilen telkkarista ohjelmaa nunnista. Olipa siinäkin elämästään tehneet vaikean valinnoillaan.
Elämän vaikeuttaminen käy kuin luonnostaan, ainakin jos on joskus alkoholisoitunut. Minä tässä pian 9kk raittiina edelleen tarvon suossa synkkine ajatuksineen joita en saa ajettua pois. Enää en tarvi viinaa/lääkkeitä sotkeakseeni ystävyys-suhteita, perhesuhteita jne, nehän on ihan kunnossa jopa -en vaan osaa nauttia siitä. Yritän vältellä muita juoppoja, koska heidän seurassa vaikeutan elämääni liikaa jolloin jo melkein roikun narunjatkeena. Tyydyn siis tähän "semirääkkäykseen" -päivästä päivään lorvailuun ja ongelmien välttelyyn.