Bannerin teko Photoshopissa?

Olen unohtanut miten tehdään banner Adobe Photoshopissa (versio 6.0)?
En ole löytänyt siihen mitään ohjeita mistään.
Voisiko joku antaa neuvoja?
1728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Banneria ei voi tehdä itse Photoshopissa, vaan Adobe Image Readyssä. Se tulee kai automaattisesti 6:n mukana. Katso ohjelmista > Käynnistä > Adobe > Photoshop > Image Ready.

Sillä saa tehtyä tosi tarkat bannerit, ja tarkkuus säilyy myös GIF:ksi viedessä, toisin kuin esim. Corel-yhtiön PhotoPaintissa, jossa GIF:stä tulee heti rakeinen ja epäselvä.

Image Readyssä on samat toiminnot kuin itse Photoshopissa, eli voi tehdä vaikka mitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neuvoisiko joku kirjoitti:

Olen unohtanut miten tehdään banner Adobe Photoshopissa (versio 6.0)?
En ole löytänyt siihen mitään ohjeita mistään.
Voisiko joku antaa neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu