lopettamisista

Heippa, miten olette lopettaneet lapseltanne tutin ja missä iässä? entäs tuttipullon? milloin vaihdoitte pinnasängystä tavalliseen ja miten meni?

Lapseni on nyt 1v 2kk ja mietin kovasti että miten lopettaisin pullon sekä tutin? ja miten siirtäisin hänet jatkettavaan sänkyyn? jos teillä olisi vinkkeä niin voisin säveltää oman tavan mutta nyt ideat on loppu.

eli mitä kaikkea pitäisi ottaa huomioon tuossa sänkyhommassa ja lopettaako tutin sekä pullon samaan aikaan kerralla vai pikkuhiljaa ja erikseen vai yhdessä? miten te teitte?
5670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

oli 1v3kk kun laitettiin jatkosänkyyn ja yllättävän hyvin sujui vaikka pelkäsin että tippuu mutta eipä tuo kertaakaan ole pudonnut. Alussa pidin sängyn vieressä lattialla pikkupatjaa kaiken varalta.
Pullo meillä jätettiin vasta viikkoa vaille 2 vuotiaana pois, yhdessä pakattiin laatikkoon ja selitin ettei enään pulloa käytetä. Tuttia meillä vielä syödään yöllä ja päikkareillä. Nyt typy 2v1kk.
Kaikkea ei kerralla kannata muuttaa ja uudessa sängyssä nukkuminen saattaa muutenkin olla hankalaa alussa niin se olis hyvä jos on esim. tutti ja/tai pullo. Meillä ainakin neuvola suosittaa että pullosta luovuttaisi alle2v ja myös tutista mutta me ei haluta noista vierottaa yhtäaikaa joten varmaan kesän aikaan meilläkin jätetään tutti pois.

Äänestä

sänky asiaan en osaa vastailla mitään,koska lapsi nukkuu edelleen mun vieressä.Tuttipullo vaihdettiin nokkamukiin vähän alle vuoden ikäisenä siis eräänä päivänä vaan kerralla jätin pullosta maidon antamatta ja lapsi oppi siihen lähes heti.
Mutta tutin vieroitus kestikin kauan.Ensin sain pikku hiljaa päiväuneilta tutin pois puhumalla asiasta usein (n 1v8kk).Unitutti jäi pois 2v7kk ikäisenä,kun neuvolassa täti sanoi että on jo niin iso ja reipas tyttö ettei tuttia enää tarvi :).Viikon verran lapsi iltaisin "salaa" hieman nyyhkytti peiton alla,mutta ei kertaakaan edes kunnolla itkenyt ja niin se unohtui kokonaan.

Äänestä
  • Meillä mennyt aivan päin vastoin. Tutti jäi pois n.7kk iässä ihan itsestään. Ylähampaat puhkesivat ja aamulla vielä tutti kelpasi, illalla ei enää eikä sen jälkeen ole kelvannut (ei edes vaikka muutamalla tutun lapsella on, korkeintaan nappaa käteen ja viskaa pois). Nyt tyttö 1v. ja 4kk ja tuttipullo on vielä illalla käytössä. Ajattelin yrittää näin pikkuhiljaa, tiedä sitten miten käy. Tarkoitus olisi ensi kuun aikana päästä kokonaan pullosta. Sänkyä vaihdamme heti kun löydämme koolta/hinnalta sopivan patjan jatkettavaan sänkyyn.

    Äänestä

poika heitti itse tuttinsa parvekkeelta ja isä keksi, että lintu vei ja sinne tielle tutti jäikin, ei annettu enää. Poika oli tuolloin 1v10kk:tta. Tuttipullo jäi noin viikko tutin jälkeen käytöstä pois. otimme nokkamukin ja ns. taikamukin käyttöön, mutta taikamuki ei kelvannut ollenkaan. Matkalla jonnekkin meillä on pojalla kaksi vesipulloa, mistä saa korkit helposti painettua kiinni ns. sporttipullo. Toisessa mehu ja toisessa vesi. Meillä maidon juonti loppui heti, kun tuttipullot otettiin pois. Vähän juo mukista, mutta tosi vähän. Pientä itkua/huutoa oli pari yötä, kun tutti lähti. Maidon juonti loppui, kun pullot lähti. jatkettavaan sänkyyn siirsimme pojan 2v5kk:na alkuyön nukkuu siinä, mutta aamulla, kun herään poika köllöttääkin vieressä. Päikkärit poika nukkuu omassa sängyssään. eli kaikessa kannattaa vaan pitää päänsä, kun tutti lähtee/otetaan pois, niin se pysyy poissa sama pulloissa. Aina omaan sänkyyn nukkumaan, jos ei pysy siellä, niin vie niin monta kertaa sänkyyn, että käy siihen. Meillä poika käy 21:00 omaan sänkyyn ja nukahtaa viimeistään 22:00. Poika on nyt 2v7kk:tta.

Äänestä

tuttipullo otettiin tytöltä(2v2kk)pois n.vuoden ikäsenä. pikkuhiljaa siirryttiin nokkamukiin: ensin yhdellä syönnillä päivässä nokkis ja seuraavana päivänä kahdella syönnillä nokkis jne.

tuttia neiti on syöny vuoden ikäsestä vaan unilla ja kokonaan otettiin pois kun täytti 2v. illalla kun piti nukkua, neiti heitteli tuttia pinniksestä lattialle ja sitä sit piti aina käydä antaan takasin ja päätin että nyt loppu ja otin koko vehkeen pois. tytölle sanoin ettei tuttia löydy, taisi hiiri viedä sen hiirivauvoille.
sinä iltana huusi 1,5tuntia sängyssä kunnes nukahti. sen jälkeen parina yönä alko pieni itku muutaman kerran kun ei muistettu ettei tuttia enää ole, mutta kun muistutin että hiiri vei sen, tyttö jatkoi unia. tämän jälkeen ei enää mitään ongelmia.

pinniksestä jatkikseen siirrettiin myös 2v ikäsenä, päätin vetää sen samaan syssyyn tuttihuutojen kanssa. ei ollu kyllä mitään ongelmaa jatkikseen siirtymisessä, tyttö oli todella ylpeä päästessään nukkumaan isojen tyttöjen sänkyyn :) aluksi pidin muutaman yön siinä lattialla pinniksen patjaa, jos sattuis neiti tippumaan laitojen yli mutta ei tippunu. jatkiksen kanssa ei siis mitään ongelmia ollu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äitinen kirjoitti:

Heippa, miten olette lopettaneet lapseltanne tutin ja missä iässä? entäs tuttipullon? milloin vaihdoitte pinnasängystä tavalliseen ja miten meni?

Lapseni on nyt 1v 2kk ja mietin kovasti että miten lopettaisin pullon sekä tutin? ja miten siirtäisin hänet jatkettavaan sänkyyn? jos teillä olisi vinkkeä niin voisin säveltää oman tavan mutta nyt ideat on loppu.

eli mitä kaikkea pitäisi ottaa huomioon tuossa sänkyhommassa ja lopettaako tutin sekä pullon samaan aikaan kerralla vai pikkuhiljaa ja erikseen vai yhdessä? miten te teitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu