Heippa, lähdetään toukokuun alussa miehen kanssa lomailemaan Madeiralle ja joku levada kävely kiinnostaisi joka ei olisi kauhean raskas, olen silloin 25. viikolla raskaana. Olisiko vinkkejä?
Luin myös että Madeiralla on vesiputoukset, miten sinne pääsee?
Kiitos!
Luin myös että Madeiralla on vesiputoukset, miten sinne pääsee?
Kiitos!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varsinaisia isoja vesiputouksia ei ole, mutta sellaisia kauniita vuorenrinteeltä tulevia pienempiä on useampia.
Esim.
25 fontes:
http://www.madeiratourism.org/pls/wsm/wsmwdet0.DETALHE_CONTEUDO?p_cot_id=412&p_lingua=en&p_sub=1
(pdf lehdykkä myös)
http://www.kolumbus.fi/auli.aarela/00_vicente.html
http://www.kolumbus.fi/auli.aarela/09_moniz.html
Kevyistä levadoista voinee antaa vinkkiä joku toinen, huomattavaa on kuitenkin että "helppokulkuisellakin" levadalla voi olla paikkoja joissa on putoamisen vaara tai korkeanpaikan kammo voi iskeä jne. näin esim. jos menee ns. kaupunkilevadan päästä päähän.
Suosittelen esim. Balcoesia, joka on lyhyt levadanpätkä ja lähtee Ribeiro Friolta. Polku on leveä ja tasainen, ei mäkiä eikä kapeita "vaaranpaikkoja". Perillä odottaa perinteisellä risuaidalla aidattu näköalapaikka, mistä on hienot näkymät -hyvällä säällä- ylös vuorille ja aina merelle asti.
25 Fontes on myös hieno levada, mutta sitä en suosittelisi raskaana olevalle. Siinä on alussa pitkät ja jyrkähköt kiviportaat alas - mitkä täytyy siis myös tulla paluumatkalla ylös - ja ne voivat olla aika raskaat ison massun kanssa.
MUTTA: samasta paikasta, mistä 25 Fontesille mennään, lähtee myös polku Riscon putoukselle. Siinä tulisi lyötyä kaksi kärpästä yhdellä iskulla; levadakävelyä ja perillä hieno putous.
25 Fontes/Riscon putouksille ei pääse julkisilla kulkuneuvoilla, mutta jos vuokraa auton, niin suunta Rabacaliin, auto parkkiin päätien varteen ja parkkipaikalta on "non-stop" taksikuljetus levadan alkuun ja takaisin. Maksoi pari vuotta sitten 2€/suunta/hlö.
Näitä ei ehkä voi ihan "oikeaoppisiksi" levadoiksi kutsua - polut ovat niin leveitä eivätkä seuraa vesikanavia koko ajan - mutta ovat kyllä kokemisen arvoisia.