10km:n juoksulenkki

Olen ottanut reilun vuoden ikäisen sekarotuisen "venäjän tytön" juoksulenkeilleni ja täytyy sanoa, että ennen loppuu isännän kunto kuin koiran. Hyvin jaksaa tyttö juosta, tietenkin läähättäen, mutta hyvää lenkkiseuraa se ainakin on.
Eilen vedin 10km ja koira ei ollut moksiskaan. Mikähän se raja on, että koiralta kunto loppuu..;)
4523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hyvä ajokoira voi ajaa vuorokaudenkin kettua. 26 tuntia on suurin määrä, minkä olen kuullut. Itselläni on kokemusta jänistä ajavista, eikä niilläkään parhailla ole yli 15 tunnin ajot tuottaneet vaikeuksia. Jos ajattelee koiran vauhdin olevan 3 min kilometriä kohti ajossa, tulee ajoa tunnissa 20 km ja kymmenessä tunnissa 200 km. Tietenkin koirillakin on yksilöstä riippuen eri nopeuksia ja vain parhaimmat pystyvät taitojensa ja kykyjensä mukaiseen huippusuoritukseen. Mutta varmaan 200 - 300 km huippuajokoira pystyy menemään.

Joitakin kymmeniä vuosia sitten eräs Oululainen perhe meni lomalle Kuusamoon ja heidän ajokoiransa oli karannut tarhasta ja seurasi autonjälkiä Kuusamoon. En muista kuinka pitkään koiralla oli mennyt aikaa, mutta ihmesuoritus kuitenkin.

Äänestä
  • Joo..tää mun koira olisi kovasti jänisten perään. Saa vainun jo kaukaa. Mitähän tapahtuisi, jos pääsisi irti? En uskalla ajatellakaan. Hihnassa repii mielettömästi jäniksen nähtyään. Harmi, kun en metsästä, tässä olisi huippu jäniskoira.

    Äänestä

  • Karpathos kirjoitti:

    Joo..tää mun koira olisi kovasti jänisten perään. Saa vainun jo kaukaa. Mitähän tapahtuisi, jos pääsisi irti? En uskalla ajatellakaan. Hihnassa repii mielettömästi jäniksen nähtyään. Harmi, kun en metsästä, tässä olisi huippu jäniskoira.

    Lähtisi koirasi jäniksen perään, ja sitten odottelisit että tulee takaisin, tai jättäisit metsään yöksi. Ei olisi ensimmäinen ajakoira joka yön yli ajaa, ajokoirat tulee takaisin, tietenkin tarkoitus olisi, että älyäisivät ajon jättää keskenkin. Lähde hakemaan metsästyskortti ja ala metsästämään tai anna jollekin tutulle metsästäjälle koira syksyllä jänismetsälle mukaan.

    Äänestä

Minullakin on sekarotuinen koira. Terrieri/perhoskoira, tosi innokas lenkkeilemään.
Tuntuu ettei virta lopu koskaan :o kyllä koira rajansa tietää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karpathos kirjoitti:

Olen ottanut reilun vuoden ikäisen sekarotuisen "venäjän tytön" juoksulenkeilleni ja täytyy sanoa, että ennen loppuu isännän kunto kuin koiran. Hyvin jaksaa tyttö juosta, tietenkin läähättäen, mutta hyvää lenkkiseuraa se ainakin on.
Eilen vedin 10km ja koira ei ollut moksiskaan. Mikähän se raja on, että koiralta kunto loppuu..;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu