Audi A4 1.8T -95 käynnistyksen kanssa ongelmia.
Mahtaakohan vika olla ajonestolaitteesta, kun autoa käynnistäessä mittaritauluun syttyy valo jossa on auto jonka alapuolella avaimen kuva? Auto starttaa ja lähtee käyntiin mutta sammuu samantien.
Muilta topiceilta lueskelin, että virtalukon pohja ja/tai lukupuola olisi kulunut ja ei näin tunnista avainta oikeaksi ---> ajonestolaite menee päälle eikä käynnisty muuta kuin muutamaksi sekunniksi.
Avasin ratin ja sain virtalukon esiin, mutta se on kiinni autossa pulteilla missä ei ole mitään kantaa, eli ei saa irti. Myös lukupuola virtalukon etupäässä on jollain ihme jutuilla kiinni mitä ei kyllä normaaleilla työkaluilla oteta irti..
Kun aina silloin tällöin auton saa käyntiin monen sahaus kerran jälkeen kierrokset heittelee välillä 0.7-1.5 välillä, johtuukohan tää vika tosta samasta vai mahtaakohan tähän liittyä joku kaasuläpän tunnistin ongelma, bensapumppu vai saakohan kone ilmaa jostain?
Audi A4 ajonestolaite
Nimetön
3
1430
Vastaukset
- HJH-62
Taitaapi olla sama vika; kyselin Laakkoselta asiaa ja sanoivat että avaimet pitäisi koodata uudelleen. Maksaa vikatietoineen n.118euroa.
- audifan
kiinnostaisi koodasitko noita avaimia ja toimiiko autosi nyt?
- Audi A4
Itsellä oli juuri sama vika, korjaamolle sen vein ja kauan kesti kun löysivät vian, mutta loppujen lopuksi vaihtoivat virtalukon hajonneen pohjan ja ohjausyksikön, nyt toimii moitteettomasti! Korjaus maksoi reilun tonnin. (Käytetty ohjausyksikkö)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html2225377Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,564740Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk13541Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2873291Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699193265Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1823179- 732830
- 632037
- 901996
- 271979