Terve,
Olen ostamassa digikameraa "Canon IXUS II tai 400"
Onko kukaan tilannut kameraa netin kautta? ,Mistä?
Kuinka takuu on voimassa , jos kameran ostaa ulkomailta netin kautta?
Olen ostamassa digikameraa "Canon IXUS II tai 400"
Onko kukaan tilannut kameraa netin kautta? ,Mistä?
Kuinka takuu on voimassa , jos kameran ostaa ulkomailta netin kautta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ainakin Pixmanian kanssa oli helppo operoida. Maksu Visalla tiistaina ja kamera oli postissa perjantaina. Skandinaviaan on jopa oma asiakaspalvelunumeronsa. Minulla oli lähetyksessäni virhe (sain itseasiassa väärän kameran). Homma hoidettiin kahdella puhelinsoitolla ja emaililla nopeasti kuntoon.
Valmistajan takuu on voimassa myös nettikaupassa. Tosin jotkut suomalaiset maahantuojat eivät suostu vastaamaan takuusta, kun eivät saaneet provikkaansa myynnin yhteydessä. Kameran voi joutua näin reklamoimaan suoraan ostopaikkaan. Kannattaa siis pyrkiä valitsemaan luotettevan tuntuinen (mistäs sitä koskaan varmasti tietää)kauppias, jolta saa palvelua jollakin osaamallaan kielellä.
Itse kokeilin osoitteesta http.www.ny-camera.com
Tuttu osti sielta kesällä ja toimi hyvin.
Itselläni ei vielä muuta kokemusta ko paikasta kuin tilaus... odotellaan mitä tuleman pitää
Tilasin juuri saksasta Canon Ixus 400 nettikaupasta worldtronix.de.Rahat piti laittaa etukäteen tilille.Aikaa meni n.2 viikkoa.Olivat postittaneet tiistaina,niin paketti oli lauantai aamuna Oulussa.Nii ja se makso 409 26€(postikulut)ja lupaavat 2v takuun??
Tässä hyväksi havaitsemiani/havaittuja kauppoja:
http://www.ac-foto.de/
http://www.topfoto-online.de/
http://www.technikdirekt.de/
En ole näistä pahaa sanaa kuullut.
kysy maililla mitkä lähettää postiennakolla suomeen
Tilasin 24.11 pari kameraa Saksasta: Canon Ixus 400 (409€) ja Canon powershot A80 (375€) postikulut yhteensä 26€. Maksaa piti etukäteen (Eivät lähetä postiennakolla!)Paketti tuli tänään postissa ja mukana näyttäis kaikki mitä pitikin
(Myös englanninkieliset manuaalit, jotka pyysin
tilauksen yhteydessä.)
Ja paikka josta tilasin oli siis www.worldtronics.com
eli käykö tässä netti-kaupassa luottokortti maksuvälineenä, vai pitääkö summa maksaa toimittajan tilille ensin? miten tämä tapahtuu??
Kiitos
Terve
Tilasin Saksasta Fujin Finepix 310:n 64Mb muistikortin.
Noin 150 euroo halvempi paketti sieltä kuin esim suomessa Gigantissa (Gigantin hinta kameralle hieman ennen joulua 349,- muisti kortti 49,-.
Maksoin omastani postikuluineen noin 250 eur.
www.digitalpearl.de