Soitin viisi viikkoa sitten terveyskeskuksen puhelinvaihteeseen ja pyysin hammaslääkäriaikaa, kun yksi hammas on lohjennut ja mätää on kertymässä alle ja toinen hammas on myös lohjennut. Ikävystyneen kuuloinen nainen siellä kuunteli ja sanoi, ettei kahteen viikkoon ole aikaa, ei edes päivystyksessä, vaan koettakaapa mennä Siilaiselle päivystykseen, kun vain seuraavana aamuna varaa ensin soittoaikana ajan. No, hoidin kipeitä hampaita luomumenetelmillä: hotapulveria hampaanrakoon, pureskelin neilikansiementä, huutelin hammasmätää ehkäisevällä suuhuuhteella ja särky hellitti. Pureskelin valkosipulinkynsiä. Soitin uudestaan ja kysyin, milloin oisi seuraava aika ja vastattiin, että viiden viikon päästä vasta.... Kuulemma on niin kiire. Outoa, kun Joensuuhun ihmiset pääsevät yksityislääkärin vastaanotolle jo heti seuraavana päivänä, mutta liikelaitos (HUOM. LIIKELAITOS) Helli taitaa olla hommannut sellaisen ajanvaraajan puhelimeen, joka sanoo vain ei oota tai menkää muualle, kiitos!
Hyvin HELLI pelaa
jonotusta jonotusta
2207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Helli on kuin se kuuluisa venäläinen perseenpäristin ei mahdu persiiseen eikä kyllä pärisekkään. Siis ihan tykkänään toimimaton
Joensuussa yksityiselle hammaslääkärille pääsee viikon sisällä. Helli taas pistää Kesälahdella kesäksi hammashoitolan 7 viikoksi kiinni ja muualtakin lappuja määräaikaisesti luukulle... joten köyhät, kuolkaa mieluummin kuin vaivatkaa Hellin lääkäreitä, jotka viis veisaa, pysyykö tuo lafka kauaa pystyssä,,, sillä töitä heille varman piisaa konkan jälkeenkin.... Mitä laki sanoo köyhien terveydenhoidon heitteillejätöstä??? Onko kesälahtelaisen viikonloppuna koetettava päivystykseen mennä Siilaiselle, jos sinnekään pääsee?