Palkastani jää käteen 750€/kk, vuokraa maksan 600€/kk, asumistukea saan 66€/kk ja toimeentulotukea vaihtelevasti.
Näillä tiedoilla minut tuomittiin käräjäoikeudessa maksamaan elatusmaksua 300€/kk, ja puolisen vuotta jopa takautuvasti.
Reilua eikö totta.
Ylisuuri elatusmaksu ?
7
796
Vastaukset 7
- Samaa vikaa
Valitus sisään vaan. Naiset auttaa toisiaan. Valitusasteissa saattaa olla joku miespuolinenkin.
- naistuomari rulettaa
Mites tuosta valitat kun edes mitään päätöstä en ole saanut ? Ainoa tieto tuosta tuli ulosottomieheltä, joka nyt siis karhuaa noita takautuvia...?
- tai lähetä
naistuomari rulettaa kirjoitti:
Mites tuosta valitat kun edes mitään päätöstä en ole saanut ? Ainoa tieto tuosta tuli ulosottomieheltä, joka nyt siis karhuaa noita takautuvia...?
s-postia käräjäoikeuden kansliaan ja pyydät kirjallisen tositteen. Kai se on tuomio tai päätös tms käsitellystä asiasta.
Sitten teet valituksen. Voit ottaa yhteyttä oikeusaputoimistoon. Kun tulosi ovat tuota luokkaa et joudu maksamaan maksimaalisia oikeuskuluja.
Eli nyt selvittämään ensin päätös ja kun sinulla on se kirjallisena teet valituksen. Oletan, että saat siihen apua oa.toimistosta.
- ulosottomies saa mitään
sinulta vaikka kuinka karhuaisi:=)unohda elarit ja sillä hyvä.saat lisäksi sossutukea koska ei tuolla elä muutenkaan.
- hakuun
134 euroa ensin,ja jos hyvät tulot sen mukaan,käy sossussa,sieltä tulojen perusteella voit saada pienennettyä maksua,siihen tarvitset luvan,äiti hakee erotuksen sossulta tai kelalta
- naistuomari rulettaa
No en todellaakaan jätä asiaa tähän, vaikkei ulosotto multa juuri mitään saakkaan tällä hetkellä.
Kaitpa mun tulot joskus nousee, ja en tosiaankaan halua että näitä perusteettomasti tuomittuja ylisuuria elareita aletaan silloin perimään.
Käräjäoikeuden mukaan vastapuolen lakimiehen olisi kuulunut antaa päätös mulle todistettavasti tiedoksi. Vastapuolen lakimiehen mukaan tämä olisi kuulunut käräjäoikeudelle...Niinpä. - olis
naistuomari rulettaa kirjoitti:
No en todellaakaan jätä asiaa tähän, vaikkei ulosotto multa juuri mitään saakkaan tällä hetkellä.
Kaitpa mun tulot joskus nousee, ja en tosiaankaan halua että näitä perusteettomasti tuomittuja ylisuuria elareita aletaan silloin perimään.
Käräjäoikeuden mukaan vastapuolen lakimiehen olisi kuulunut antaa päätös mulle todistettavasti tiedoksi. Vastapuolen lakimiehen mukaan tämä olisi kuulunut käräjäoikeudelle...Niinpä.jo varmaan siinä vaiheessa kun rupeaa tenavia tehtailemaan ajatella että niistä tulee kuluja. Näyttää vielä nykypäivän trendi olevan että kun menee huonosti tehdään vielä lisää tenavia ja ajatellaan että elämä sillä parenee. Ja näinhän se ei ole...ero tulee kumminkin. Ei auta muuta kuin osallistua elättämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va731959Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661229- 1411028
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu241003- 90714
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa115692- 44685
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63652- 59645
- 59598