Pistipä oikeasti ihan silmään lehtiä selaillessa - eritoten nyt kun Ässätkin säilyttivät liigapaikkansa - kotiseutunsa merkitys muusikoille. Tuossapa taannoin Uudessa Suomessa kun uhka Ässien putoamisesta oli tapetilla ja Karhua oltiin pistämässä teuraaksi:
NEUMANN:
"Karhu-panimo lähtee Porista ja Ässät taistelee paikastaan jääkiekon SM-liigassa. – Tämä syö miestä ja motivaatiota saa hakea oikein urakalla, sanoo perusporilainen muusikko Neumann Uudelle Suomelle. Neumannille Karhu on osa kulttuurihistoriaa ja suosio perustuu pitkään perinteeseen"
VAARA:
"Toista tunnettua porilaismuusikkoa, Mamba-hahmo Tero Vaaraa eivät Ässät tai Karhu hetkauta. Hän kertoo vaihtaneensa pari vuotta sitten satakuntalaisen Karhun varsinaissuomalaiseen Laitilan Kukkoon. – Porin Ässien kiipeli ei herätä minussa minkäänlaisia tunteita, en ole seurannut liigakiekkoa ollenkaan. Yhtä kylmäksi minut jättäisi esimerkiksi Vaasan Sportin ja Rauman Lukon keskinäinen kilvoittelu, toteaa Tero Vaara Uudelle Suomelle."
Kaksi erilaista muusikkoa ja niin on katsantoklantaakin. No, eipä meikäläinen kyllä edelläänkään pidä Vaaraa yhtään minään - nyt vielä sitäkin vähemmän. Ihme ettei porilaiset ole vielä julistaneet miestä person-non-grataksi. Joisain muissa kylissä olisi kyllä varmaan näin menetelty.
Tämän jutun pointti oli kuitenkin siinä, että kyllä kaikesta ja vierineistä vuosista huolimatta Nipa on edeleenkin Nipa. Ja vaikka vuodet vierii niin Dingon musa ja sanat ovat vieläkin aidosti kotijuurissaan kiinni. Hyvä niin!!
Porilaisuudesta - Vaara vs Neumann
6
545
Vastaukset 6
- nurkkakuntainen kirjoitus
ei ihme että dingo ei enää ole menestynyt vuosiin kun katsoo noita mahakkaan vokalistin lausuntoja. rupeaa nimittäin biisien sanoituksetkin oleen yhtä samanlaista soopaa (on tietty aina olleet) kuin tuo tarkemmin määrittelemätön "porilainen hulluus".
ehkä "ummehtunut nurkkakuntaisuus" antaisi jotain määritelmää edelliselle?
pisteet vaaralle siitä että on pystynyt tuon sisäänpäinkäännynnäisyyden (taasko sitä "hulluutta") jättämään taakseen ja jopa menestymään vanhoilla päivillään paljon paremmin kuin mahakkaampi kolleegansa :)- keskivartalo?
ei kai vain omatunto kolkuta näin kesän kynnyksellä?
asiasta..kovinpa on ollut vaaran success suppeata..
joku viisas joskus sanoi jotakin oman historian ja juurten merkityksestä..puhumttakaan ylpeydestä siitä mitä on ja mistä on tullut.
nipalle kyllä kaikesta huolimatta iso rispekti satakuntalaisuudesta porilaishöystöillä.
t. nimim "ei-porilainen" - kotiinpäin noin
keskivartalo? kirjoitti:
ei kai vain omatunto kolkuta näin kesän kynnyksellä?
asiasta..kovinpa on ollut vaaran success suppeata..
joku viisas joskus sanoi jotakin oman historian ja juurten merkityksestä..puhumttakaan ylpeydestä siitä mitä on ja mistä on tullut.
nipalle kyllä kaikesta huolimatta iso rispekti satakuntalaisuudesta porilaishöystöillä.
t. nimim "ei-porilainen"selvästi :)
"ei kai vain omatunto kolkuta näin kesän kynnyksellä?"
nipalla kyllä pitäis kolkuttaa, eikö niin?
"asiasta..kovinpa on ollut vaaran success suppeata.. "
jos verrataan mamban ja dingon menestystä ns. uuden alun jälkeen niin mamba (vaara) voittaa noin 80-20. sekä levy-että keikkamyynnillä.
"joku viisas joskus sanoi jotakin oman historian ja juurten merkityksestä..puhumttakaan ylpeydestä siitä mitä on ja mistä on tullut."
se taitaa vaan olla niin että nipalla ei enää muuta ole kuin pori (ainoot ymmärtäjät löytyy sieltä?), eikä näemmä evelläkään kun soolokeikkojen suuntaa katsoo :)
"nipalle kyllä kaikesta huolimatta iso rispekti satakuntalaisuudesta porilaishöystöillä."
ei tuo taida enää musamaailmassa mikään etu olla :)
". nimim "ei-porilainen""
joo, joo, no aikakin exä sitten? - porilaisuudessakaan
kotiinpäin noin kirjoitti:
selvästi :)
"ei kai vain omatunto kolkuta näin kesän kynnyksellä?"
nipalla kyllä pitäis kolkuttaa, eikö niin?
"asiasta..kovinpa on ollut vaaran success suppeata.. "
jos verrataan mamban ja dingon menestystä ns. uuden alun jälkeen niin mamba (vaara) voittaa noin 80-20. sekä levy-että keikkamyynnillä.
"joku viisas joskus sanoi jotakin oman historian ja juurten merkityksestä..puhumttakaan ylpeydestä siitä mitä on ja mistä on tullut."
se taitaa vaan olla niin että nipalla ei enää muuta ole kuin pori (ainoot ymmärtäjät löytyy sieltä?), eikä näemmä evelläkään kun soolokeikkojen suuntaa katsoo :)
"nipalle kyllä kaikesta huolimatta iso rispekti satakuntalaisuudesta porilaishöystöillä."
ei tuo taida enää musamaailmassa mikään etu olla :)
". nimim "ei-porilainen""
joo, joo, no aikakin exä sitten?mutten muutamia käymiskertoja lukuunottamatta ole siellä asustellut..eikä mitään itse paikkaa vastaan olekaan..vaikka vähän vaikeitahan ainakin osaa noista satakuntalaisista on ymmärtää..no onneks ei niin mahdotonta kuin manselaisia..
uskallan aavistuksen kyseenalaistaa esitetyn talousstatistiikan.. - ja töykeä paikka
porilaisuudessakaan kirjoitti:
mutten muutamia käymiskertoja lukuunottamatta ole siellä asustellut..eikä mitään itse paikkaa vastaan olekaan..vaikka vähän vaikeitahan ainakin osaa noista satakuntalaisista on ymmärtää..no onneks ei niin mahdotonta kuin manselaisia..
uskallan aavistuksen kyseenalaistaa esitetyn talousstatistiikan..pori nimittäin. sen mitä olen siellä "joutunut" käymään niin tuollaisen huomion olen tehnyt ihmisistä. erittäin epäystävällistä naamaa yöelämässä ja agressiot herkässä vähän joka mestassa. sama pätee niin sanottuun "asiakaspalveluun" johon sopii paremmin termi "rahat tänne ja suksi vit**** :)
- hghghghgh
ja töykeä paikka kirjoitti:
pori nimittäin. sen mitä olen siellä "joutunut" käymään niin tuollaisen huomion olen tehnyt ihmisistä. erittäin epäystävällistä naamaa yöelämässä ja agressiot herkässä vähän joka mestassa. sama pätee niin sanottuun "asiakaspalveluun" johon sopii paremmin termi "rahat tänne ja suksi vit**** :)
Porinhan sanotaan olevan Suomen perseenreikä.
Sitä se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59870Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30647- 87627
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14595- 43573
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56564- 7532
- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70510Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu23507- 61505
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47503- 37486
Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14471Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132429- 42418
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45399Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?
Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla97386