APUA!!

raskatöhnää

Mikä avuksi ostamallani järvenrantatontilla, kun entiset omistajat eivät ole huolehtineet paikasta vähääkään...
Tontti on hienolla paikalla, ja isommat roskapuut alkaa olla palikoina, mutta ongelmana on villiheinää, villivadelmaa ja jumalattoman iso määrä pajuvarpua. Yhden pajun kun laittaa poikki, niin viikon päästä on sata tilalla. Tontin pohja on kivipohjainen, joten tuossa yhtälössä viihtyvät myös hiiret hyvin. Vähenisikö niiden määrä, jos tontille ajaisi täytemaata? Auttaako roskakasveihin muu kuin muovia päälle ja parempaa maa- ainesta tilalle??

Tontin koko on melkein 4 000 m2, ja mahd pienellä budjetilla sitä mielellään toimisi.

KIITOS asiallisista vastauksista

2

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutarhaaja

      Heinikkon ja vatukon saa kuriin säännöllisellä leikkaamisella, mutta pajukko vain villiintyy lisää kuten olet huomannut. Kasvustot pitäisi saada tapettua ja juurineen pois, jos kaunista nurmea ja uusia koristeistuksia paikalle suunnittelet. Eli pajukkoon vesakkomyrkkyä tms. kuolettavaa ja sitten kaivinkone paikalle, joka kuorii alueelta maan pintakerroksen kaikkine kasvustoineen ja juuristoineen pois. Täyttömaata tilalle tarpeen mukaan. Samalla kannattaa suunnitella istutusalueiden paikat ja kaivattaa ja täyttää ne hyvällä mullalla valmiiksi. Pääsee sitten istutusaikaan lapiotöissä vähemmällä ja kasveille on varmasti kunnon multakuopat.
      Varmaankin myös tuo suunnittelemasi "muovitus" auttaa ongelmaan. Muovin tilalla kannattanee kumminkin käyttää kestävämpää suodatinkangasta, ja sen päälle sitten reilu kerros uutta multaa. Tässä toimenpiteessä on vain huomioitava, että jos alueelle aikoo istuttaa puita ja pensaita ne vaativat multaa 50- 100 cm syvyydeltä, jolloin suodatinkangas voi olla haittana.

    • Iloisesti yllättynyt

      Googleta "ekologista vihersuunnittelua" tai "ekologista pihasuunnittelua" niin saattaa löytyä myös ammattilaisapua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5228
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2891
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2594
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1993
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1952
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1809
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1782
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1657
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1398
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1220
    Aihe