Mistä voi ostaa Natriumhydroksidia?
mistä saa?
maalienpoistoon
52278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Natriumhydroksidi elikkäs lipeä löytyy ainakin apteekista. Saattaapi olla myös "apteekin hinnat"... Kuullostaa ihan mielenkiintoiselta tapaukselta noin muuten. Kyseessähän on tömäkkä emäs ja sen toimivuus maalinpoistossa sellaisenaan onkin mulle uutta. Esim. kodin putkimies tms. on myös tiukkaa emästä, kävisköhän semmoinen maalinpoistoon? Omakohtaisten maalinpoistokokemusten perusteella voin suositella Nitromorsia ja viimeksi ostin Motonetistä maalinpoistoainetta, merkkiä en tähän hätään muista (siellä piti olla Nitromorsia, ei ollut, joten otin hyllystä tommosen ainoan mikä vastaan tuli), mutta olin todella yllättynyt sen tehosta pehmentää kovaa lakkaa. Noissa aineissa on hyvää hyytelömäinen olomuoto, joten pysyy ja toimii hyvin myös pystypinnoilla.
jos tarkoitus on ottaa maalia pois lujitemuovipinnalta, niin kannattaa muistaa että useimmat maalinpoistoaineet pehmentävät myös muovia. Tuskin haluat veneenpoistoaineena sitä käyttää?Hempelin valikoimasta löytyvä maalinpoistohyytelö oli ainoa löytämäni aine, joka sopii ohjeiden mukaan myös muovipinnoille.
vai olisko nyt kiikarissa sooda? Enpä ole koskaan kuullut, että maalia poistettaisiin Natriumhydroksilla. Ennemmin jollain natriumbikarbonaatilla. Onnea vaan yritykselle, muista hele-vetin hyvä suojaus.
Olet varmasti oikeassa! Kaustiksoda (ruotsi) ehdotetaan "Vårda din plastbåt" kirjassa. Sitä sekoitetaan tapettiliisteriin ja sivellään venepohjaan. Puolen tunnin kuluttua, kaikki mitä on epoksikerroksen päällä, lähtee pois huuhtelemalla.
Natriumhydroksidi on kaustinen sooda, tarkennus vanhaan juttuun.