Taas tämä kysymys:

voiko olla keliakiaa?

Nyt on tehty kaksi tähystystä ja molempien tulos negatiivinen. Verikoe positiivinen. Oireet: kaupan vehnätuotteista melko varmat vatsakivut, ruisleivästä ilmavaivat ja ripuli, omatekoiset täysjyvävehnään tehdyt leivonnaiset eivät aiheuta oireita.

3

749

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäpää

      Voi olla, MUTTA, virallista diagnoosia et tule saamaan ennenkuin suolinukka on oikeasti vaurioitunut.
      Voi olla myös jotain muuta??

      Jos ei muuta syytä löydy ja oireet jatkuvat, tervemenoa vuoden päästä uuteen vatsatähystykseen. Pyhä byrokratiamme on tälläistä!

    • tekisin niin

      että olisin jonkun jakson täysin gluteenittomalla dietillä jotta noista oireistasi sais jotain tolkkua eli pois sulkea gluteenin vaikutus.Sun on ehkä vaikea olla syömättä niitä kaikkia herkkuja mitä vehnästä ym tehdään varsinkin kun sulta ei kielletty virallisesti syömästä kotimaisia viljoja kun sulla suolinukka todettu terveeks,mutta ei tosta muuten ota pirukan selvää.Ja nuo verikokeet voivat olla epäluotettavia,täsjyvävehnä yhtä myrkkyä keliaakikoille kans,kumma kun ei sulle olisko valmis tuotteissa jotain ehkä maito tai muu allergisoiva?.t.keliaakikko jo 20v (m)

      • se aloittaja taas

        Olin gluteenittomalla ruokavaliolla ensimmäisen tähystyksen jälkeen pari vuotta, minkä ajan olin ihan oireeton. Ja muutenkin hyvävointinen. Hb nousi yli 20 yksikköä. Sitten halusin uudestaan tähystykseen, jotta saisin diagnoosin, ja söin muutaman kuukauden kotona tavallista ruokaa, töissä gluteenitonta, että ei tulisi kipuja eikä ilmavaivoja töissä. Oireet tulivat aluksi melko rajuina, mutta laimenivat osittain pikkuhiljaa. Nyt toisen negatiivisen tähystyksen jälkeen aina välillä päätän olla gluteeniton, ettei olisi oireita, ja sitten taas ruisleivän ja vehnänleseiden terveellisyys vievät voiton. Niistä luopuminen on vaikeaa, herkuista ei. Leivon pullaa, jossa on täysjyväriisin ja gluteenittomien jauhojen lisäksi osa täysjyvävehnää, ja siitä ei ole tullut oireita. Tosin en niitä kovin usein tee enkä syö. Laktoosi-intoleranssi on testattu eikä sitä ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      95
      667
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      599
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe