Taas tämä kysymys:

voiko olla keliakiaa?

Nyt on tehty kaksi tähystystä ja molempien tulos negatiivinen. Verikoe positiivinen. Oireet: kaupan vehnätuotteista melko varmat vatsakivut, ruisleivästä ilmavaivat ja ripuli, omatekoiset täysjyvävehnään tehdyt leivonnaiset eivät aiheuta oireita.

3

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäpää

      Voi olla, MUTTA, virallista diagnoosia et tule saamaan ennenkuin suolinukka on oikeasti vaurioitunut.
      Voi olla myös jotain muuta??

      Jos ei muuta syytä löydy ja oireet jatkuvat, tervemenoa vuoden päästä uuteen vatsatähystykseen. Pyhä byrokratiamme on tälläistä!

    • tekisin niin

      että olisin jonkun jakson täysin gluteenittomalla dietillä jotta noista oireistasi sais jotain tolkkua eli pois sulkea gluteenin vaikutus.Sun on ehkä vaikea olla syömättä niitä kaikkia herkkuja mitä vehnästä ym tehdään varsinkin kun sulta ei kielletty virallisesti syömästä kotimaisia viljoja kun sulla suolinukka todettu terveeks,mutta ei tosta muuten ota pirukan selvää.Ja nuo verikokeet voivat olla epäluotettavia,täsjyvävehnä yhtä myrkkyä keliaakikoille kans,kumma kun ei sulle olisko valmis tuotteissa jotain ehkä maito tai muu allergisoiva?.t.keliaakikko jo 20v (m)

      • se aloittaja taas

        Olin gluteenittomalla ruokavaliolla ensimmäisen tähystyksen jälkeen pari vuotta, minkä ajan olin ihan oireeton. Ja muutenkin hyvävointinen. Hb nousi yli 20 yksikköä. Sitten halusin uudestaan tähystykseen, jotta saisin diagnoosin, ja söin muutaman kuukauden kotona tavallista ruokaa, töissä gluteenitonta, että ei tulisi kipuja eikä ilmavaivoja töissä. Oireet tulivat aluksi melko rajuina, mutta laimenivat osittain pikkuhiljaa. Nyt toisen negatiivisen tähystyksen jälkeen aina välillä päätän olla gluteeniton, ettei olisi oireita, ja sitten taas ruisleivän ja vehnänleseiden terveellisyys vievät voiton. Niistä luopuminen on vaikeaa, herkuista ei. Leivon pullaa, jossa on täysjyväriisin ja gluteenittomien jauhojen lisäksi osa täysjyvävehnää, ja siitä ei ole tullut oireita. Tosin en niitä kovin usein tee enkä syö. Laktoosi-intoleranssi on testattu eikä sitä ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      166
      6378
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      95
      2921
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      94
      1816
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1525
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1236
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1087
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      50
      1049
    8. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      973
    9. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      968
    10. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      960
    Aihe