Taas tämä kysymys:

Nyt on tehty kaksi tähystystä ja molempien tulos negatiivinen. Verikoe positiivinen. Oireet: kaupan vehnätuotteista melko varmat vatsakivut, ruisleivästä ilmavaivat ja ripuli, omatekoiset täysjyvävehnään tehdyt leivonnaiset eivät aiheuta oireita.
3750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voi olla, MUTTA, virallista diagnoosia et tule saamaan ennenkuin suolinukka on oikeasti vaurioitunut.
Voi olla myös jotain muuta??

Jos ei muuta syytä löydy ja oireet jatkuvat, tervemenoa vuoden päästä uuteen vatsatähystykseen. Pyhä byrokratiamme on tälläistä!

Äänestä

että olisin jonkun jakson täysin gluteenittomalla dietillä jotta noista oireistasi sais jotain tolkkua eli pois sulkea gluteenin vaikutus.Sun on ehkä vaikea olla syömättä niitä kaikkia herkkuja mitä vehnästä ym tehdään varsinkin kun sulta ei kielletty virallisesti syömästä kotimaisia viljoja kun sulla suolinukka todettu terveeks,mutta ei tosta muuten ota pirukan selvää.Ja nuo verikokeet voivat olla epäluotettavia,täsjyvävehnä yhtä myrkkyä keliaakikoille kans,kumma kun ei sulle olisko valmis tuotteissa jotain ehkä maito tai muu allergisoiva?.t.keliaakikko jo 20v (m)

Äänestä
  • Olin gluteenittomalla ruokavaliolla ensimmäisen tähystyksen jälkeen pari vuotta, minkä ajan olin ihan oireeton. Ja muutenkin hyvävointinen. Hb nousi yli 20 yksikköä. Sitten halusin uudestaan tähystykseen, jotta saisin diagnoosin, ja söin muutaman kuukauden kotona tavallista ruokaa, töissä gluteenitonta, että ei tulisi kipuja eikä ilmavaivoja töissä. Oireet tulivat aluksi melko rajuina, mutta laimenivat osittain pikkuhiljaa. Nyt toisen negatiivisen tähystyksen jälkeen aina välillä päätän olla gluteeniton, ettei olisi oireita, ja sitten taas ruisleivän ja vehnänleseiden terveellisyys vievät voiton. Niistä luopuminen on vaikeaa, herkuista ei. Leivon pullaa, jossa on täysjyväriisin ja gluteenittomien jauhojen lisäksi osa täysjyvävehnää, ja siitä ei ole tullut oireita. Tosin en niitä kovin usein tee enkä syö. Laktoosi-intoleranssi on testattu eikä sitä ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voiko olla keliakiaa? kirjoitti:

Nyt on tehty kaksi tähystystä ja molempien tulos negatiivinen. Verikoe positiivinen. Oireet: kaupan vehnätuotteista melko varmat vatsakivut, ruisleivästä ilmavaivat ja ripuli, omatekoiset täysjyvävehnään tehdyt leivonnaiset eivät aiheuta oireita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu