TV-lupatarkastajan velvollisuus?

Onko tv-lupatarkastajan velvollisuus ilmoittaa että joudut maksaa sakot/laskun?

Kävi niin että tv-lupatarkastaja kävi ovella ja sanoin sille että on analoginen tv ja digiboxia ei ole. Telvisio on xboxia varten. Eli en kato tv:tä kun ainoastaan ne mitä netistä ilmasiksi näkyy. Sitten se sano et täytää tää ilmotus ja lähetä jos digiboxin hommaat .
ja että "hyvin hoidettu".. se oli outoo.

Eli voiko sieltä nyt tulla lasku että maksa tv-lupa vaikka se ei mitään siihen viittaavaa maininnut.
4493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

voi tulla.

sääntö numero YKSI eli ONE eli UNO on, ettei tv-maksukyrvän kanssa harjoiteta minkäänlaista kommunikaatiota. korkeintaan "voitko poistua" voi asiallisesti sanoa ovella, jos yrittää tunkea sisälle.

Äänestä
  • Oman harkinnan mukaan, kannattaa opettaa erityisesti lapsille että ovea ei avata tuntemattomille. Mistäs tiedät millä aikeilla siellä ollaan oli siellä mitä hyvänsä lupalappua ja käyntikorttia. Joillekkin aina osuu se että siellä on namusetä tai vanhukselle mannet tulee kylään ja ties mitä. Saapahan päivälehdet uutisien aihetta kun niin käy joka vuosi monille ja tuskin kaikki edes tulee ilmi.

    Äänestä

Ei tule mitään laskua.
Sait sen ilmoituskaavakkeen siksi että JOS hankit boksin niin teet sitten ilmoituksen että olet alkanut vastaanottaa TV-lähetyksiä.

Harvinaisen ystävällisen lupatarkastajan olet tavannut. Oikeaa asiakaspalveluhenkeä hänellä.

Äänestä
  • Tapasin minäkin yhtä ystävällisen tarkastajan noin kaksi vuotta sitten. Vierailusta jäi käteen ilmoituskaavake ja noin kuukauden kuluttua tästä posti toi vielä terveiset visiitistä: tarkastusmaksu ja takautuva tvmaksu, yhteensä 160 euroa. Koitin valittaa mutta arvatkaa ketä hallinto-oikeus uskoo.
    Tarkastajan raportti oli aivan toista mitä oltiin keskusteltu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jappeylekusee kirjoitti:

Onko tv-lupatarkastajan velvollisuus ilmoittaa että joudut maksaa sakot/laskun?

Kävi niin että tv-lupatarkastaja kävi ovella ja sanoin sille että on analoginen tv ja digiboxia ei ole. Telvisio on xboxia varten. Eli en kato tv:tä kun ainoastaan ne mitä netistä ilmasiksi näkyy. Sitten se sano et täytää tää ilmotus ja lähetä jos digiboxin hommaat .
ja että "hyvin hoidettu".. se oli outoo.

Eli voiko sieltä nyt tulla lasku että maksa tv-lupa vaikka se ei mitään siihen viittaavaa maininnut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu