Kysymys puhelinmyynnistä

Laitetaas tännekin tämä sama: Olen hakenut kesäksi töitä useista erilaisista puhelinmyyntipaikoista ja kysyisin teiltä joilla on kokemusta, että voiko tulla jotain sanomista jos ei ole sellainen "urakalla tyrkyttäjä"? Kyse on tuntipalkallisista paikoista.
3725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Periaatteessa voi. Riippuu nyt vähän, mitä urakalla tyrkyttäjällä tarkoitat. Mutta myyminen on puhelinmyynnin ainoa tavoite.

Itse tein sitä duunia jonkin aikaa isossa firmassa. Omalle kohdalle ei esimiesten napinoita tullut, vaikken hulluna tyrkyttänytkään. Ehkä osasin sitten olla muuten jotenkin vakuuttava? Mutta aina sillointällöin huomasin, että joku oli otettu "puhutteluun", kun oli antanut periksi liian helposti. Ei se silloinkaan mitään haukkujaisia merkannut, mutta esimiehen kanssa kävivät läpi kikkoja, joilla voi olla antamatta periksi asiakkaan ekalle, tokalle ja kolmannelle... "eille". Kyllä noissa duuneissa yleensä ymmärretään, että harva on myyntitykki ensimmäisenä päivänään, mutta aika nopeasti asiaan puututaan, jos kauppoja ei ala syntyä.

Äänestä

Noh, jos saa myytyä ilman tyrkyttämistä niin silloin ei tule sanomista. Niinkuin edellinen vastaaja sanoi, puhelinmyynnin ainoa tavoite on kuitenkin myyminen eikä siellä vaan huvikseen asiakkaille soitella ja puhuta mukavia.
Itsella ainakin koko puhelu tähtää kauppoihin jo ensimmäisistä sanoista lähtien, johdattelen siis kokoajan asiakasta kohti haluamaani lopputulosta eli kauppoja.
Varsinkin paikoissa jossa maksetaan tuntipalkkaa on myös tehtävä töitä ja tulosta, mistä työnantaja maksaa jossei työntekijä tuo rahaa talolle?
Mutta joo, tuskin keltään ensimmäisinä päivinä tai välttämättä viikkoinakaan odotetaan mitään huipputuloksia!

Äänestä

Kuka mitenkin tyrkyttämisen ottaa, mutta kyllä se asiakkaan eihin vaan jatkaminen ja jatkaminen, vaikkakin ystävällisesti, koetaan tyrkyttämisenä. Ihan tyrkyttämättä et myyntiä tule saamaan, myyntiä ehdottamalla se ei onnistu. Ja puhelinmyyntifirmoissa työntekijällä ei lopun perään ole mitään oikeuksia, jos työnantaja katsoo, ettet myy tarpeeks.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Laitetaas tännekin tämä sama: Olen hakenut kesäksi töitä useista erilaisista puhelinmyyntipaikoista ja kysyisin teiltä joilla on kokemusta, että voiko tulla jotain sanomista jos ei ole sellainen "urakalla tyrkyttäjä"? Kyse on tuntipalkallisista paikoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu